Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója szerint a kormány hajlandó lenne nem vétózni az Ukrajnának szánt mostani uniós segélycsomagot, ha a teljesen más ügy, azaz a jogállamisági problémák miatt felfüggesztett, nagyjából harmincmilliárd eurót mégis átküldik a magyar kormánynak.
Magyarország hajlandó lenne megengedni az Ukrajnának szánt legújabb uniós segélycsomagot, ha az EU cserébe odaadja a magyar kormánynak a hazai jogállamisági problémák miatt régóta felfüggesztett uniós támogatásokat – közölte Orbán Balázs a Bloombergnek adott interjújában.
Orbán Viktor politikai igazgatója elismerte, hogy a két ügy külön dolog, szerinte mégis lesz kapcsolat a kettő között, ha az ukránoknak szánt támogatások miatt módosítanák az uniós költségvetést.
Ehhez kapcsolódóan: Hollandia és Svédország szerint megbocsáthatatlan az uniós segélycsomag késlekedése
Az EU egy négyéves finanszírozási segítséggel próbál hozzájárulni Ukrajna önvédelméhez, ezt viszont az elmúlt hetekben a magyar kormány vagy blokkolni, vagy elhalasztani igyekszik.
Magyarország kivételével eddig egyetlen tagállam sem kérdőjelezte meg az Ukrajnának szánt ötvenmilliárd eurós támogatást, több kormány viszont ezzel együtt egyszerre meg is tárgyalná az uniós költségvetés módosítását, nem halasztaná jövő évre.
Korábban megírtuk, hogy ha Orbán Viktor most kitart az ukránoknak szánt támogatás és a költségvetés felülvizsgálatának blokkolása mellett, akkor pótmegoldást kell keresni. Az egyik lehetőség, hogy 26 uniós tagállam kétoldalú alapon vállal pénzügyi kötelezettséget Ukrajna felé, és egyszerűen kihagyják Magyarországot.
Orbán Balázs szerint a magyar kormány abban az esetben állna el az ukrán támogatások vétójától, ha minden felfüggesztett uniós támogatást (nagyjából harmincmilliárd eurót) megkapna a magyar kormány. A politikai igazgató elmondta azt is, hogy ellenzik Ukrajna EU-tagságát, ez „vörös vonal” a magyar kormány számára.
A magyar kormány egy évvel ezelőtt, az akkori ukrán támogatási csomag vétózásánál egészen hasonló módon próbált előnyhöz jutni a vétó lehetőségéből. Akkor egy uniós diplomata úgy minősítette a magyar stratégiát a Politicónak, hogy „ez zsarolás, tisztán és egyszerűen”.
Egyebek mellett a mostani támogatási ügyet is holnaptól fogják megtárgyalni az európai vezetők, az esedékes uniós csúcstalálkozón.