Aránytalan szankció volt az öt tanár azonnali kirúgása a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból polgári engedetlenség miatt – így döntött a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma első fokon. A bíróság összesen 27 millió forint kártérítést ítélt meg a tanároknak. Palya Tamást, a Kölcsey egykori matematika–kémia szakos tanárát kérdeztük az ítélet után.
Nemrég ért véget a tárgyalás, első fokon ítéletet hirdetett a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma. Hogyan reagál a döntésre?
Nyertünk, majdnem mindent megítéltek, kivéve az egymilliós sérelmi díjat. Nagyon-nagyon örülök, örülünk mindannyian. Még éppen tart az ünneplés, ugyanakkor az is bennem van, hogy ha jogtalan volt a kirúgás, akkor elvettek két évet az életünkből, meg tönkretettek egy iskolát meg még sok másikat. Tehát vegyesek az érzéseim. De azt is tudjuk, hogy még nincs vége, mert biztosan megy másodfokra és talán a Kúriára is.
Mi volt az indoklásban, összefoglalná röviden?
Nagyon hosszú volt. Egyrészt ami megmaradt bennem, hogy hány elmaradt óránk volt, és ehhez képest nagyon sok kollégának a tankerületen belül volt majdnem ennyi elmaradt órája, és őket nem rúgták ki. A bíró azt mondta, hogy ennyi elmaradt óra után nem lehet a legsúlyosabb szankciót alkalmazni, és csak a tizenöt napon belüli jogsértések számítanak az azonnali felmondás tekintetében, ezért az azon túli engedetlenségünket nem is lehet beleszámítani. A megmaradt kétnapnyi tiltakozás miatt elmaradt órák száma pedig annyira kevés, hogy azért a legsúlyosabb szankciót alkalmazni nagyon nem jogos. Nekem így kilenc órám maradt el. Hogy az megér-e egy kirúgást, az nem biztos. Azt is mondta a bíró, hogy nem azért mulasztottam, mert például részeg voltam egy kocsmában, meg nem hanyagságból, vagy mert nem volt kedvem dolgozni, hanem azért, hogy tiltakozzak az oktatási rendszer tönkretétele ellen, és akkor éppen kiüresítették a sztrájkjogot. Pont azt mondta, hogy ha sztrájkoltam volna, akkor is elmaradt volna jó néhány óra. Bennem ezek maradtak meg, de 36 oldal az indoklás.
Hogyan fogadták az ítéletet? Említette, hogy ünnepelnek. Mi történt az ítélethirdetés után?
Sokan voltak a bíróságon, majdnem tele volt a tárgyaló, nyilván kérdezgettek, nyilatkozgattunk, aztán eljöttünk egy kis presszóba, és itt beszélgettünk öten. Nyilván nagyon örülünk, de tudjuk, hogy nincs vége. Mindenképpen szeretném kiemelni, hogy a Helsinki Bizottságnak mekkora érdeme van az elsőfokú győzelemben. Úgy gondoljuk, hogy ez a Kúriáig el fog menni.
Mennyi idő lehet ez, meg lehet becsülni nagyjából?
Kérdeztem az ügyvédet, azt mondta: abban bízik, hogy másfél éven belül lesz kúriai döntés. Amikor elkezdtük az egészet, azt mondta, hogy egy éven belül várható az elsőfokú ítélet. Ez nem jött be, mert több mint két évet vártunk, de nem rajtunk múlott. A tankerület húzta az időt, ameddig lehetett, aztán meg nem tudjuk, hogy miért, de lecserélték a bírót is. A hivatalos indoklás az volt, hogy már nem dolgozik a munkaügyi kollégiumnál. Akkor őszintén szólva egy kicsit pesszimista lettem. De ma reggel mégis úgy mentem oda, hogy bíztam benne, hogy gyerünk, és nyertünk.
A Kúria döntése még kicsit odébb van, de azzal kapcsolatban mire számít?
Nem akarok prejudikálni, nem akarok senkit befolyásolni. Én egyet tudok: ma sem tenném másként, ha újrakezdeném. Ha a jog azt mondja, hogy nem volt igazunk, azt gondolom, hogy erkölcsileg akkor is azt cselekedtük, amit meg kellett cselekednünk.
Az ítélet a visszahelyezésről is rendelkezik?
Nem, mert azt nem kértük. Pontosan azért nem, mert nem tudhattuk, hogy mi jön a közoktatásban évek múlva, és ez nagyon jó döntés volt, mert jelen pillanatban nagyon nem szeretnék visszamenni a magyar közoktatásba, mert azóta is borzasztóak a viszonyok, a Kölcseybe meg azért nem, mert az igazgatót kicsinálták. Úgyhogy nem, nem szeretnék visszamenni, nem is bánom, hogy nem kértük.
Milyen kártérítést ítélt meg a bíróság?
Egyrészt jár végkielégítés meg valamennyi fizetés. Nem tudom pontosan, de őszintén szólva nem ezért csináltuk. Igen, egy csomó pénzt fogok kapni, ezt majd nyilván felkapják, hogy milyen pénzéhes vagyok. Én azért csináltam, hogy lássuk már meg, milyen ez a rendszer. Bízom benne, hogy ez az ítélet erőt ad sok embernek ahhoz, hogy kiálljon magáért. A pénzt csak a másodfok után kapjuk meg, ha ott is nyerünk, de nem szabad elkölteni, mert ha a Kúria másképp ítél, akkor vissza kell fizetni. Az még nagyon messze van. Inkább az elégtétel az, amit érzünk, hogy igen, igazunk volt.
Azóta hogyan alakult az élete, most mivel foglalkozik?
Nem tudok elszakadni a tanítástól, egyéni vállalkozóként magántanár vagyok, ebből élek.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, a Belső-Pesti Tankerületi Központ 2022 szeptemberében azonnali hatállyal felmentett öt pedagógust a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban, mert a figyelmeztetések ellenére többször részt vettek polgári engedetlenségben, tiltakozva a sztrájkjog kiüresítése és a közoktatás állapota ellen. A tanárok pertársaságot alapítottak és munkaügyi pert indítottak a tankerülettel szemben. A per 2023 áprilisában kezdődött.