Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Scholz megerősítette, hogy Von der Leyen maradhat az Európai Bizottság elnöke


Olaf Scholz német kancellár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kétoldalú találkozójuk előtt Berlinben 2024. június 11-én
Olaf Scholz német kancellár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kétoldalú találkozójuk előtt Berlinben 2024. június 11-én

Olaf Scholz német kancellár szerdán megerősítette, hogy az Európai Parlament (EP) három fő centrista frakciója megegyezett az Európai Unió legfontosabb posztjairól, és Ursula von der Leyent jelölték a második ciklusra is az EU nagy hatalmú végrehajtó testületének élére.

A német parlamentben tartott beszédében, amelyben az e havi EP-választások eredményét értékelte, Scholz azt mondta: a képviselőcsoportok abban is megegyeztek, hogy a volt portugál kormányfő, António Costa vezesse az EU nemzeti vezetőinek találkozóit, a külpolitikai főképviselő pedig Kaja Kallas észt miniszterelnök legyen.

A három csoportnak együtt többsége van az Európai Parlamentben, ezért reméli, hogy „a holnap ülésező Európai Tanács megállapodásra jut erről” – mondta, utalva az EU nemzeti vezetőinek közelgő csúcstalálkozójára.

„Nem engedhetjük meg magunknak a késlekedést ezekben a nehéz időkben. A polgárok nem a posztok körüli vitákra várnak, hanem az európai intézmények gyors munkájára” – mondta, megjegyezve, hogy „ez egy jó csapat és egyértelmű döntés a jó európai jövő érdekében”.

Szerdán Giorgia Meloni olasz miniszterelnök bírálta a tervet, hogy a vezető uniós állásokat a három fő képviselőcsoport között osztják fel, mondván, hogy ezzel figyelmen kívül hagyják a jobboldali pártok EP-választási sikerét. A konzervatív Olaszország Fivérei nem tagja egyiknek sem az EP három fő frakciójából.

Scholz azt mondta: az európai parlamenti választások azt mutatták, hogy a sorozatos válságok a koronavírus-járványtól Oroszország ukrajnai inváziójáig és a közel-keleti háborúig megrendítették az EU-ba és a nemzeti kormányokba vetett bizalmat.

A választásokon erősen teljesítő populista pártok a saját céljaik érdekében használják ki a polgárok aggodalmait – mondta. A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) a második helyen végzett a németországi EP-választáson, megelőzve a Scholz-féle zilált kormánykoalíció mindhárom pártját.

Fordulópont

„A választási eredmény tehát fordulópont – mondta Scholz. – Gondoskodnunk kell arról, hogy újra növekedjen a bizalom Németországban és Európában, valamint a világ számos országában.”

Ez azt jelenti, hogy tényleges megoldásokkal kell szolgálni ahelyett, hogy a problémákat kárhoztatjuk, mint a populisták – tette hozzá –, például az illegális migráció ügyében.

A kancellár arra hivatkozott, hogy az év első hónapjaiban csökkent a menedékkérelmek száma, miközben megnőtt a kitoloncolásoké, amit a német migrációs politika szigorításával magyarázott.

Szerda délelőtt a kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megkönnyíti a „terrorista bűntetteket” dicsérő vagy népszerűsítő emberek deportálását.

Scholz sokáig alábecsülte az AfD erejét, de amióta tavaly a második helyre küzdötte fel magát az országos közvélemény-kutatásokon, és meg is őrizte a pozícióját, elkezdett nyilvánosan foglalkozni vele. Az AfD jó úton halad afelé, hogy három választáson megszerezze az első helyet a korábban kommunisták vezette Kelet-Németországban.

Az EU vezetői csütörtöki csúcstalálkozójukon a következő évek európai prioritásait vitatják meg – mondta Scholz. Ezek közé tartozik a biztonság, a versenyképesség és a gazdasági növekedés, valamint az unió hatékonyabbá tételét szolgáló reformok.

Készült a Reuters beszámolójának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG