Svédország kitiltja a kínai Huawei és ZTE cégek eszközeit a tervezett 5G infrastruktúrájának kiépítéséből, írja a Reuters. A Svéd Posta- és a Távközlési Hatóság jövő hónapban ír ki frekvenciapályázatot 5G technológiára alkalmas tartományokra, itt már nem lehet használni az eszközeiket.
Közleményük szerint egyeztettek a svéd hadsereggel és a nemzetbiztonsági szolgálattal, ezután döntöttek a fenti cégek eszközeinek kitiltásáról. Emellett a főbb adatátviteli technológiáiknál a meglévő Huawei és ZTE eszközeiket is le kell cserélniük 2025-ig azoknak cégeknek, amelyek részt kívánnak venni az aukción.
Idézik még emellett a svéd nemzetbiztonsági szolgálatot, amely szerint Kína „az egyik legnagyobb fenyegetés Svédországra nézve”.
Mi is az 5G technológia?
A kínai állami ZTE és a magáncégként működő Huawei nem kommentálták a svéd bejelentést, amelynek fő nyertesei a hírügynökség szerint a versenytárs Nokia és az Ericsson lehetnek.
Idén nyáron az Egyesült Királyság tiltotta ki a Huaweit az épülő 5G rendszereiből, biztonsági okokra hivatkozva, számolt be a BBC. A Huawei 5G hálózatokból való kiszorítása egyébként az USA egyik fontos külpolitikai célja is.
Budapestre eközben új központot hoz a Huawei
Szintén kedden Szijjártó Péter bejelentette, hogy új kutatás-fejlesztési központot hoz Magyarországra a Huawei, amely legalább száz mérnököt foglalkoztat majd itt - idézte a külügyi és külgazdasági minisztert az MTI.
A külügyminiszter kiemelte, hogy Magyarország első uniós országként csatlakozott Kína „Egy övezet, egy út” (Belt and Road Initiative – BRI) kezdeményezéséhez. Ez egyébként az ázsiai ország messze legfontosabb külpolitikai projektje, ennek része az óriási Budapest-Kelebia vasútfelújítás is. Az említett kínai stratégiáról itt olvashat bővebben.
Szijjártó Péter mérföldkőnek nevezte a bejelentést a keleti nyitás stratégiája és a magyar gazdaság dimenzióváltása szempontjából.
Taj Ling-ju, a Huawei Magyarország ügyvezető igazgatója többek közt arról beszélt, hogy 2009-ben telepítettek először összeszerelést Magyarországra, majd 2013-ban megnyitotta kapuit a Huawei Kínán kívüli legnagyobb ellátó központja, az Europe Supply Center. A központ több mint 50 országba gyárt és szállít Magyarországról távközlési berendezéseket, szervereket, adattárolókat és az Európai Unióban épülő 5G-s, azaz a legújabb mobilgenerációs hálózatokhoz szükséges eszközöket. A cégnek közel 2400 dolgozója van.
Az igazgató szerint a Huawei az elmúlt 15 évben kiemelt helyszínként tekintett Magyarországra, mert kiegyensúlyozott és nyitott üzleti környezetet biztosít a cégnek. Emellett bővíteni tervezik a tevékenységeiket nálunk, például az egyetemi együttműködések, illetve a felnőttképzés területén.
A magyar kormány Pekingben kötött stratégiai partnerségi megállapodást a Huawei Technologies Magyarország Kft.-vel 2013. április 18-án.
Eredetileg Lengyelország lehetett
Bár sem Szijjártó Péter, sem Taj Ling-ju nem említette, az Átlátszó cikke szerint eredetileg Lengyelországba szántak volna egy teljesen hasonlónak tűnő, „néhány száz” fővel működő k+f központot.
Ez az elképzelés azonban megakadt, miután Lengyelországban tavaly kémkedés gyanújával letartóztatták a lengyel Huawei kereskedelmi igazgatóját, Wang Weijing-et. A férfi kínai attasé volt Varsóban 2006-2011 között, de most tíz év börtönt is kaphat kémkedésért. A Huawei a letartóztatás után kirúgta a férfit és bejelentette, hogy a kémügynek semmi köze a vállalathoz, ahol dolgozott.
A lap forrásai szerint ennek a tervezett központnak az áthelyezése egy másik országba tavaly felmerült, ha pár hónap alatt nem rendeződik előnyösen a cég helyzete Lengyelországban.
A Huawei egyébként az elmúlt évtizedben Magyarországon több stratégiainak számító infrastruktúra kiépítésében vett részt, emellett eszközök és munkakapcsolatok szintjén is közvetlen kapcsolatban állt a magyar kormánnyal, mutatta be tavalyi cikkében a Direkt36. A hazai 5G hálózatoknál a Magyar Telekommal és a Vodafone-nal működik együtt a kínai cég.