Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szerbiában új kormány létrehozást fontolgatja Vučić, de előrehozott választások is lehetnek


A diákok vezette tüntetők a kormányzó SNS párt székháza előtt 2025. január 28-án
A diákok vezette tüntetők a kormányzó SNS párt székháza előtt 2025. január 28-án

Aleksandar Vučić szerb elnök közölte, hogy a kormánypárt a következő tíz napban eldönti: új kormányt alakít-e, vagy előrehozott parlamenti választásokat ír ki a miniszterelnök lemondása után. A balkáni ország vezetése lázasan keres megoldást a történtek után.

„A következő tíz napban meghozzuk a döntést, hogy elébe megyünk-e a választásoknak, vagy csatlakozunk az új kormányhoz. Nekünk, a Szerb Haladó Pártnak még nincs miniszterelnök-jelöltünk” – mondta Vučić január 28-án.

Az elnök sajtótájékoztatón beszélt erről azután, hogy Miloš Vučević miniszterelnök lemondása újabb válságot idézett elő a szerb kormányon belül. Vučević a legmagasabb rangú vezető, aki lemondott a Belgrádban és másutt folyó tömegtüntetések nyomán, amelyek azután indultak, hogy november 1-jén beomlott az újvidéki vasútállomás beton tetőszerkezete, és megölt tizenöt embert.

Az elmúlt három hónapban a diákok vezetésével folyó tiltakozások a tragédia felelőseinek elszámoltatását követelték, sokan állítják, hogy a korrupció és a hozzá nem értés volt a hibás.

Ehhez kapcsolódóan: Lemondott a szerb miniszterelnök

Vučević egy sebtében összehívott január 28-i belgrádi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Milan Đurić újvidéki polgármesterrel együtt lemond, hogy megmutassák: vállalják a felelősséget a történtekért. „Újvidék polgármestere és én magam objektíven felelősnek tartjuk magunkat az Újvidéken történtekért, és önként megfizetjük ennek a politikai árát – mondta. – A miniszterelnök lemondásával az egész kabinet megbukik, tehát gyakorlatilag az egész kormány lemond” – közölte, és hozzátette, hogy Vučić elfogadta a döntését.

Vučić azt mondta, hogy vonakodva tette, mert a miniszterelnök jól végezte a dolgát, és „semmi rosszat nem tett”.

'Students Will Not Be Silent' After Attacks On Fellow Protesters In Serbia 'Students Will Not Be Silent' After Attacks On Fellow Protesters In Serbia
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:01:35 0:00

Vučić nagy hatalommal bír a mintegy 6,8 millió lakosú országban, ahol egyszerre próbálja fenntartani a hagyományosan szoros kapcsolatokat Oroszországgal és bejuttatni Szerbiát az Európai Unióba. Az SNS több mint egy évtizede uralja a szerb politikát, és a balkáni ország gyakorlatilag minden hatalmi szintjére rákényszerítette az irányítását.

A szerb alkotmány kimondja: ha a parlamentnek nem sikerül új kormányt választania a miniszterelnök lemondását követő harminc napon belül, az elnök köteles feloszlatni az országgyűlést és kiírni a választásokat. Vučić azt mondta, hogy minden parlamenti párttal egyeztet majd a soron következő lépésekről.

Az ellenzéki pártok – amelyek a korábbi választásokon szabálytalanságokkal vádolták a populista SNS-t – átmeneti kormány létrehozását követelték annak biztosítására, hogy bármely szavazás szabad és tisztességes legyen.

A 2024. júniusi helyi választásokon az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint súlyos szabálytalanságok voltak, beleértve a „szavazás biztonságának megsértését”.

A tiltakozások, amelyek a pályaudvari tragédia után kisebb tüntetésekkel kezdődtek Újvidéken, tömeges demonstrációkká nőttek. Január 27-én a gazdák is csatlakoztak traktorjaikkal a diákokhoz és másokhoz a fővárosi főútvonalakat lezáró, 24 órás blokádban. A tüntetés résztvevői panaszt tettek, mert baseballütőt lengető emberek támadtak rájuk, és több tüntetőt megsebesítettek.

Több mint két hónapja a hallgatók több mint hatvan állami egyetemet is blokád alatt tartanak, és elnyerték a tudományos közösség nagy részének támogatását. Sok diák azt mondta, hogy nem éri be Vučević és Đurić lemondásával, nagyobb átláthatóságot követel az újvidéki tragédia okainak kivizsgálásában. A tető beomlása előtt, az elmúlt években kétszer is felújította egy négy cégből álló, kínai vezetésű konzorcium az állomást.

Serbia Mourns Victims Of Roof Collapse Serbia Mourns Victims Of Roof Collapse
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:00:59 0:00

A Szerb Vasutak azt állította, hogy a felújításnak nem volt része a kiálló betontető, de egyes szakértők ezt vitatták. Sokan a korrupciót és a gyenge építési felügyeletet okolják a tragédiáért. Az újvidéki főügyészség eddig 48 embert hallgatott ki, köztük a szerbiai vasúttársaság tisztviselőit.

Ehhez kapcsolódóan: A kormány ellen tiltakozó szerb diákok utat foglaltak; lemondott a miniszterelnök

Készült a Reuters beszámolójának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG