Komoly tiltakozást váltott ki Brazíliában, hogy a törvényhozás alsóháza elfogadta a mezőgazdasági és az energetikai szektorra vonatkozó környezetvédelmi szabályok lazítását.
A jogszabály nyomán számos projekt, például kisebb farmok, valamint kisfeszültségű elektromos hálózatok vagy víztisztító telepek építésekor nem lenne szükség környezetvédelmi engedélyekre. Sokak szerint ez komoly fenyegetést jelent a dél-amerikai ország már most is gyorsan zsugorodó esőerdőire.
A szerda este nagy többséggel megszavazott javaslat hamarosan a szenátus elé kerül, amelynek ugyancsak jóvá kell hagynia.
A törvény bevezetne egy új típusú engedélyt, amelyet az útépítésekkor és az elektromos hálózatok létrehozásakor adnának ki a hatóságok, cserébe a beruházó írásos ígéretért, miszerint be fogja tartani a környezetvédelmi előírásokat.
„Ez a brazil társadalom megsértése. A törvény jogi szürkezónákat teremt, fokozza erdőink pusztítását, illetve az őslakosokat és a védett területeket érő fenyegetéseket” – figyelmeztetett Luiza Lima, a Greenpeace környezetvédelmi szervezet munkatársa.
Vitatott amnesztia
Egy másik vitatott tervezet is van a brazil parlament előtt. Az alsóházban már elfogadott jogszabály amnesztiában részesítené a védett területeken illegálisan folyó mezőgazdasági, bányászati, fakitermelési projekteket, elismerné a tulajdonosok jogállását.
Emiatt több tucat európai élelmiszer-kiskereskedő kilátásba helyezte a brazil termékek bojkottját, mondván, a törvény nagyban hozzájárulna az amazóniai esőerdő pusztulásához.
Jair Bolsonaro brazil elnök 2019-es hivatalba lépése óta jelentősen nőtt az erdőirtás mértéke. A 2020 augusztusát megelőző 12 hónapban a korábbiakhoz képest 9,5 százalékkal nagyobb lett a kipusztított terület az esőerdőben: egy év alatt Jamaicánál nagyobb területen irtották ki a fákat .