Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Többszörösére drágult a gyermekek fulladása ellen használt gyógyszer


Gyermekorvos egy kisgyermeket vizsgál az újonnan átadott egészségügyi központban Kiskunfélegyházán 2019. június 14-én (képünk illusztráció)
Gyermekorvos egy kisgyermeket vizsgál az újonnan átadott egészségügyi központban Kiskunfélegyházán 2019. június 14-én (képünk illusztráció)

December 1-jével kivették a támogatott gyógyszerek közül a gyerekek fulladásos tünetei ellen leggyakrabban használt Ventolint – írta a Facebookon egy házi gyerekorvos, akinek a posztját Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is megosztotta. Egy másik gyerekorvos szerint is brutálisan drágult a gyógyszer, ami sok családnak okozhat gondot; inkább ki sem váltják, kockáztatva a súlyosabb állapotot. Frissítés: A NEAK szerint a terméket a forgalmazó töröltette a magyar támogatotti listáról.

Sajnos a gyerekek fulladására leggyakrabban használatos Ventolint 2024. december 1-jétől kivették a támogatott gyógyszerek közül, hat év alatt támogatott helyettesítője nincs, mostantól körülbelül négyezer forint lesz az ára – írta a Facebookon egy házi gyermekorvos, akinek a posztját Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is megosztotta.

Az orvos azt írta: nem érti, miért volt szükség erre, amikor „a szimpla légúti vírus pont hat év alatt fordul sajnos gyakran Ventolin-igénybe, és sokan kapnak javaslatot rá. Nem tudom, mit csinál, akinek fullad a gyereke, és nem tudja ezt kifizetni.”

Mostantól nem támogatja az állam az egyetlen olyan gyógyszert, amely fulladásos tünetek esetén adható hat éven aluli gyermekeknek – írta Hadházy Ákos, hozzátéve, hogy a támogatással eddig pár száz forintba került.

Valóban brutálisan megdrágult a Ventolin, nyolcszáz forint körüli összegről 3200 forintra – mondta a Szabad Európának Póta György házi gyerekorvos. Ez a nem krónikus beteg gyerekekre vonatkozik, akiknek a háziorvos írja fel fulladás ellen. A krónikus légzőszervi beteg gyerekeknek szakorvosi javaslatra kilencvenszázalékos támogatás van a gyógyszeren; arról nem tud, hogy az is megszűnt vagy csökkent volna.

Küldtünk kérdéseket ez ügyben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapnak. Válaszuk szerint "a terméket a forgalmazó GSK töröltette a magyar támogatotti listáról, amely törlési kérelem 2024. december 1-jével lépett hatályba, így ettől a naptól támogatás nélkül érhető el a gyógyszertárakban". Azt írják, hogy a hatályos jogszabályok alapján egy-egy termék tb-támogatásba történő befogadásának kezdeményezéséről valamint a tb-támogatotti listáról való törlésről minden esetben kizárólag a készítmény forgalomba hozatali engedély jogosultja dönt. A GSK, áremelési kérelemmel nem fordult a NEAK-hoz, így ez nem lehet oka a törlésnek - áll a válaszban.Hozzáteszik, hogy ugyan ezekkel a feltételekkel rendelkezésre áll a BUVENTOL EASYHALER 200 MIKROGRAMM/ADAG INHALÁCIÓS POR 1x200adag inhalációs készítmény, mely 6 éves kortól alkalmazható. A készítmény alkalmazásáról minden esetben a kezelőorvosnak kell döntenie, különösen gyermekek esetén. A BUVENTOL EASYHALER 200 MIKROGRAMM/ADAG INHALÁCIÓS POR 1x200adag inhalátorban készítmény térítési díja normatív támogatás esetén 1296 Ft, míg az EÜ90 3a és EÜ90 3b indikációs pontokon 173 Ft.

Ebben az időszakban sok a tüdőgyulladásos gyerek, Póta György kiegészítőnek szokta javasolni a hörgőtágító készítményt, amelyet december óta már nem tud támogatással felírni.

Aki nem gondozott asztmás, annak a nyolcszáz forint körüli összeg helyett 3200 lett a Ventolin, és valóban nincs helyettesítője gyerekek számára, tehát ez az egyetlen hörgőtágító, amelyet fel tudnak írni, ezért szerinte nem ezen kellene spórolni. „Legyünk őszinték: biztos, hogy nagyon sok olyan család van ma Magyarországon, ahol ezek a gyógyszeráremelések már a kiváltást lehetetlenítik el. Nekem is vannak olyan betegeim, ahol törekedni kell az olcsóbb változatra, ezért az alternatíva nélküli gyógyszerek ilyen mértékű áremelése azt jelenti, hogy vagy súlyos anyagi terhet jelent a család számára, vagy sajnos előfordulhat, hogy bizonyos esetekben nem fogják kiváltani” – fogalmazott a házi gyermekorvos. Szerinte a kedvezmény elvétele kontraproduktív, és nehezíti az alapellátás munkáját, mert ha nem váltják ki a gyógyszert, és rosszabb állapotba kerül a beteg gyerek, kórházban fog kikötni, ahol sokkal drágább ellátásra lesz szükség.

  • 16x9 Image

    Kertész Ádám

    Kertész Ádám a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságíró munkatársa. Több mint húsz éve van a pályán, ezalatt számos szerkesztőségben dolgozott, egyebek mellett az InfoRádió, a Független Hírügynökség, a Kossuth rádió, a TV2, a Hír TV és több online hírportál munkatársa is volt.
    Vezetett rádióműsort, szerkesztett tévéműsort, tudósított, riportokat készített híradókba, hírműsorokba, cikkeket írt, hírt szerkesztett, a szakma szinte minden területén szerzett tapasztalatokat.

XS
SM
MD
LG