Októbertől az utolsó régióban, Budapesten is elindult az új háziorvosi ügyeleti rendszer. A Magyar Orvosi Kamara kritikája szerint az új rendszerben éppen azokra tesznek pluszfeladatokat, akik egyébként is egyre nehezebben bírták az eddigieket. Budapesten messze nincs elég háziorvos, 129 körzet tartósan betöltetlen, a még meglévő háziorvosok átlagéletkora pedig 61 év.
A mai naptól elindult az utolsó régióban, Budapesten is az új háziorvosi ügyeleti rendszer – írja a Népszava. Ez a betegek számára azt jelenti, hogy a háziorvosuk ügyeleti idején kívül hívhatják az 1830-as központi ügyeleti számot, ha háziorvosi segítségre van szükségük. A szám elvileg éjjel-nappal működni fog. Ha nagyon súlyos egészségügyi veszélyben vannak, továbbra is rögtön a mentőket érdemes hívni a 112-es számon.
Emellett lesz 15 felnőtt és három gyermekügyeleti pont is Budapesten – 14 mobil ügyeleti egység, azaz mentőautó mellett –, ahol személyesen fogadják a betegeket.
Ezekben a háziorvosoknak kell pluszfeladatként ügyelniük a sima ügyeletük után: hétköznap 16 órától este 22 óráig, hétvégén, ünnepnapokon pedig reggel 8 óra és délután 14 óra között. Hétvégén ezután a mentők ügyelnek. Éjszaka nem biztos, hogy mindig orvos is érkezik a rászorulókhoz, lehet ápoló, mentőápoló vagy mentőtiszt is.
Két fő kritikából csak az egyikre volt válasz
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nyáron még a rendszer bevezetésének elhalasztását kérte az államtól. Álmos Péter elnök a HVG-nek adott interjúban két fő okot nevezett meg erre, amiből az egyik még mindig aktuális. Az első az, hogy eredetileg az állam azt akarta, hogy gyerekeket is be lehessen vinni a felnőttügyeleti pontokra, ahogy sok helyen előfordul vidéken az orvoshiányos helyeken. Csakhogy Budapesten fél évszázada nincsenek vegyes praxisok, és a MOK szerint rosszul is járhattak volna azok a gyerekek, akiket velük gyakorlatlan orvosoknak kell ellátniuk. Ebben az állam végül visszakozott.
Ehhez kapcsolódóan: Póta György házi gyermekorvos szerint az új ügyeleti rendszer legnagyobb kárvallottjai a gyerekek
A másik fő problémájuk viszont megoldatlan maradt, mégpedig az, hogy Budapesten korábban is rengeteg háziorvos és házi gyermekorvos hiányzott a rendszerből. Jelenleg a még maradókra tettek új feladatokat: miután befejezték a saját rendelésüket, adott napokon mehetnek délután 4-től este 8-ig ellátni egy újabb ügyeletet.
Igaz, elvileg havi két alkalommal kell ügyeletet vállalniuk. Takács Péter államtitkár szerint majd figyelnek arra, hogy ne legyenek 12 ügyeleti órából álló napjaik, de a MOK szerint ha nincs elég orvos, nem látszik, hogyan lehetne betartani. Ha nem ér rá a beosztott háziorvos, magának kell megszerveznie és adott esetben kifizetnie a helyettesítést.
Ehhez kapcsolódóan: Újabb fővárosi háziorvosok távozhatnak
„Budapesten összesen 129 olyan háziorvosi körzet van – a gyermekorvosiakkal együtt –, ami tartósan betöltetlen, és az ellátást csak helyettesítéssel lehet megoldani. Egyszerűen nincsen elég orvos a rendszerben, vidéken pedig az ügyeleti rendszer átalakítása óta exponenciálisan nő a megüresedő körzetek száma. A fővárosi háziorvosoknak és házi gyermekorvosoknak, akiknek az átlagéletkora jelenleg 61 év, húsz éve nem kell ügyeletet vállalniuk, és sok kolléga előre jelezte, hogy nem is szeretne. Azt gondolom, hogy szakmailag és emberileg is érthető, ha hatvan feletti háziorvosok nem szeretnének késő estig ügyeletet vállalni” – érvelt Álmos Péter elnök. Budapesten egyébként 906 felnőttpraxis van, és 297 gyerekeket ellátó.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő szerint a hiányzó munkaerőt vidékről fogják utasítani a budapesti munkavégzésre, vármegyénként naponta egy mentőtisztet – írja a Népszava.
Budapesten a MOK számításai szerint minimum 675, felnőtteket ellátó és 135 gyermekorvosra volna szükség az új ügyeleti rendszerhez, az állam viszont eddig csak nagyjából négyszáz háziorvossal tudott szerződést kötni az új rendszerre.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közölte a Népszava kérdésére, hogy szerintük „minden tárgyi és személyi feltétel adott az új fővárosi alapellátási ügyelet október 1-jei indításához”.