Regionális szükségállapotot hirdettek a hatóságok a nyugat-oroszországi Belgorodi területen, miután az ukrán erők folytatják a behatolást a szomszédos Kurszki területre. Közben egy magas rangú amerikai diplomata Kijevben biztosította változatlan támogatásukról az ukrán háborús erőfeszítéseket.
„A helyzet a Belgorodi területen továbbra is rendkívül nehéz és feszült – írta Vjacseszlav Gladkov kormányzó a Telegramon augusztus 14-én. – Naponta ágyúznak az ukrán fegyveres erők. Otthonokat semmisítettek, civileket sebesítettek és öltek meg.”
Belgorod korábban civilek ezreinek evakuálását jelentette be az Ukrajnával és a Kurszki területtel határos körzetekből.
Moszkva „terrorellenes műveletet” hirdetett a Kurszki, a Belgorodi és a Brjanszki területen.
James O’Brien, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettese, aki augusztus 13-án érkezett Kijevbe, találkozott Andrij Jermakkal, az elnöki adminisztráció vezetőjével. Volodimir Zelenszkij elnök hivatala közölte, hogy a harctéri helyzetet és a biztonsági együttműködés kérdéseit vitatták meg.
Bridget Brink, az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete az X közösségi oldalon azt írta, hogy O’Brien látogatása „erőteljes jelzés” arról, hogy „Ukrajna amerikai támogatása továbbra is megingathatatlan”.
Az orosz védelmi minisztérium augusztus 14-én közölte, hogy 37 ukrán drónt semmisítettek meg a Voronyezsi terület felett, néhány száz kilométerre délnyugatra Moszkvától. A voronyezsi kormányzó, Alekszandr Guszev azt mondta, hogy személyi sérülés nem volt, de több lakóépület is megrongálódott.
A minisztérium arról számolt be, hogy éjjel összesen 117 drónt és négy taktikai rakétát lőttek ki Oroszország ellen, beleértve azt a 37-et, amelyeket állítólag megsemmisítettek a Kurszki terület felett.
Az ukrán állami tévé augusztus 14-én olyan felvételt mutatott be, amelyen állítólag ukrán katonák vonják be az orosz zászlót egy épületről a Kurszki területen, Szudzsában, mintegy tíz kilométerre a két ország határától.
A Szudzsai járás orosz vezetője elmondta a TASZSZ állami hírügynökségnek, hogy folytatódik a civilek evakuálása a térségből, a helyzet továbbra is nehéz.
A harctéri állításokat lehetetlen ellenőrizni.
Az orosz labdarúgó-szövetség bejelentette, hogy az augusztus 18-án Voronyezsbe tervezett mérkőzést Moszkvába teszik át.
Az ukrán erők augusztus 6-án indították meglepetésszerű behatolásukat az oroszországi Kurszki területre. Azt állítják, hogy mintegy ezer négyzetkilométernyi orosz földet foglaltak el.
Augusztus 13-án az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij vezérezredes arról számolt be, hogy 74 kurszki település felett szerezték meg az ellenőrzést, és az intenzív harcok ellenére lassan haladnak tovább előre.
Petteri Orpo finn miniszterelnök Helsinkiben azt mondta: Ukrajnának „joga van az önvédelemhez; egyértelmű, hogy folytathatja a kurszki műveletet”.
Az amerikai The Wall Street Journal augusztus 13-án meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz erők egy részét Ukrajnából átvezényelték a Kurszki terület védelmére. Elemzők szerint ez volt Kijev egyik kulcsfontosságú célja.
A tisztségviselők szerint nem világos, hogy hány katonát helyeztek át, és hogy a lépés milyen hatással lehet az ukrajnai harcokra.
A Vjorsztka című orosz kiadvány ugyancsak augusztus 13-án a Telegramon azt írta, hogy fokozott nyomás nehezedik a katonai tisztviselők részéről a Kurszki területen folyó harcok elől evakuált orosz hadkötelesekre. Azt akarják, hogy jelentkezzenek önkéntesnek, és térjenek vissza a frontra.
Eközben az orosz rubel augusztus 14-én gyengült a dollárral szemben az ukrán behatolás eszkalációjának kockázata miatt, miután előző nap tízhavi mélypontra esett, majd némiképp erőre kapott.
Az LSEG adatai alapján moszkvai idő szerint 10 óra 45 perckor a rubel 1,7 százalékkal volt gyengébb, 92,10-et ért belőle egy dollár. Az orosz fizetőeszköz 8,5 százalékot veszített az értékéből a támadás augusztus 6-i kezdete óta.