Az ukrán hadsereg folytatja ellentámadását Harkivtól északra
A brit hadsereg legfrissebb jelentése szerint az ukrán védelmi erők számos település felett visszavették az ellenőrzést az orosz határ felé nyomulva.
Az orosz haderő több egységet visszavont a területről, és átcsoportosítás várható a Sziverszkij Donyec folyó keleti partján – írták a brit fegyveres erők Twitter-üzenetében.
Ukrajna szerdán közölte, hogy sikerrel visszaverték az oroszokat és elfoglalták a Harkivtól északra lévő Pitomnyikot. (Reuters)
Folytatódtak a légicsapások a mariupoli acélüzem ellen
Az ukrán hadsereg vezérkara arról számolt be a háború 78. napján, hogy az orosz inváziós erők tovább folytatták támadásaikat Mariupol utolsó ellenállási góca ellen, illetve számos más területen is, például Zaporizzsjánál.
A tájékoztatás szerint Harkivot, valamint Csernyihiv és Szumi régióját is ágyúzták az oroszok. A keleti Donyeck és Luhanszk megyében az ukrán hadsereg „részleges sikereket” ért el, kilenc orosz támadást visszavertek, elpusztítva több pilóta nélküli repülőgépet és katonai járművet. (AP)
Finn vezetők: haladéktalanul kérelmezni kell a NATO-csatlakozást
Sauli Niinistö finn elnök és Sanna Marin kormányfő közös közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy Finnországnak késedelem nélkül kezdeményeznie kell a csatlakozását az észak-atlanti szövetséghez.
"Finnországnak haladéktalanul kérnie kell a NATO-tagságot" - jelentette ki közös nyilatkozatában Niinistö és Marin.
A hagyományosan semleges, Moszkvával a hidegháború idején is barátságos kapcsolatokat fenntartó Finnország mintegy 1300 kilométer hosszú közös határral rendelkezik Oroszországgal. (Reuters)
Hatalmas csomaggal készül az EU az orosz olajembargóra
Részelteket tudott meg a Financial Times (FT) arról az uniós beruházási csomagról, amelyet az Európai Bizottság állított össze az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére. A lap értesülései szerint az úgynevezett REPowerEU program keretében egy 195 milliárd eurós plusz beruházási csomag terveit dolgozta ki Brüsszel.
A Portfolio idézi az FT cikkét, amely szerint a csomagban például az elektromos áramhálózat fejlesztésére Európa-szerte 29 milliárd eurós keretet biztosítana az Európai Bizottság, és ez a magyar hálózat számára is fontos lehet. A gazdasági lap azt írja, hogy a kiszivárgott tervekben felvázolt lehetőségek sokat számíthatnak majd a magyar kormány mérlegelésében az olajembargóról döntő uniós szavazáson.
Egy nappal korábban a Politico brüsszeli források alapján írt arról, hogy az Európai Unió anyagi kártérítés felajánlását fontolgatja Magyarországnak, ha Orbán Viktor beleegyezik az orosz olajembargós szankcióba, amire Ursula von der Leyen javaslatot tett.