Német pénzügyminiszter: a lefoglalt orosz vagyont Ukrajna újjáépítésére kellene fordítani
Christian Lindner támogatásáról biztosította azon javaslatokat, amelyek értelmében a befagyasztott orosz vagyont Ukrajna háború utáni újjáépítésére fordítanák.
A tárcavezető a Der Spiegel hetilapnak adott pénteki interjújában elmondta, hogy igazságérzete ezt diktálná az állami vagyon esetében, ugyanakkor leszögezte, hogy ennek először meg kell teremteni a jogi alapját is.
„A magántulajdonban lévő vagyoneszközök esetében kisajátításról lenne szó. Alkotmányos államunkban ennek komoly akadályai vannak” – mutatott rá.
A világ legfejlettebb ipari gazdaságait tömörítő országcsoport (G7) pénzügyminiszterei jövő héten egyeztetnek Ukrajna jövőbeli újjáépítésének kérdéséről Németországban. (Reuters)
Nagy-Britannia szankcióval sújtotta Putyin volt feleségét és unokatestvéreit
A brit külügyminiszter pénteken bejelentette, hogy újabb büntetőintézkedésekkel sújtják Vlagyimir Putyin orosz elnök pénzügyi hálózatát.
A vagyonbefagyasztással és belépési tilalommal sújtott tizenkét újabb személy között van Ljudmila Ocseretnaja, Putyin exfelesége, illetve több, orosz vállalatokban, például a Gazpromnál vezető tisztséget betöltő rokona. A tájékoztatás szerint az érintettek vagyoni előnyökért, befolyásért és magas pozíciókért cserébe támogatják az orosz elnököt.
„Célba vesszük a Putyin luxuséletmódját fenntartó kétes hálózatot, fokozzuk a nyomás a belső körén” – írta közleményében a tárcavezető.
„Folytatni fogjuk a szankciók elrendelését a Putyin agresszióját elősegítő és támogató személyek ellen, amíg Ukrajna győzelmet nem arat” – tette hozzá. (Reuters)
A svéd külügyminiszter a NATO-tagság előnyeit taglalta
Ann Linde pénteken leszögezte, hogy Svédország csatlakozása megerősítené a nemzetbiztonságot és stabilizálná az észak-európai és balti térséget.
Csütörtökön a hagyományosan semleges Finnország eddigi politikájával szakítva bejelentette, hogy haladéktalanul kérni fogja a csatlakozást a NATO-hoz. Legközelebbi partnere, az ugyancsak hosszú ideje semleges Svédország is hasonlóan fog lépni, várhatóan már jövő hétfőn.
„A svéd NATO-tagság megemelné a katonai konfliktusok kirobbanásának küszöbét, így konfliktusgátló hatása lenne Észak-Európában” – jelentette ki a svéd külügyminiszter a parlamenti pártok helyzetértékelését bemutató sajtótájékoztatón.
„A svéd NATO-tagság legfontosabb következménye az lenne, hogy Svédország része lenne a NATO kollektív biztonsági szerződésének és az ötös cikkelyben foglalt védelmi garanciáknak” – tette hozzá. (Reuters)
A német kancellár tűzszünet elrendeléséről győzködte az orosz elnököt
Olaf Scholz több mint egy órán át beszélt telefonon Vlagyimir Putyinnal, akit arra szólított fel, hogy mielőbb léptessenek életbe fegyvernyugvást Ukrajnában.
A berlini kormány szóvivőjének tájékoztatása szerint a kancellár mindenekelőtt a humanitárius szempontokat és a diplomáciai megoldás elősegítését domborította ki, illetve Oroszország felelősségére is kitért a globális élelmiszerellátás biztosításában.
A Kreml eközben Putyin szavait idézte, aki úgy vélekedett, hogy a fegyveres konfliktus rendezését célzó tárgyalások előrehaladását jórészt Kijev blokkolja. (Reuters)