A brit miniszterelnök szerint nem szabad kiegyezni a zsarnoksággal
Boris Johnson brit miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy a Nyugatnak nem szabad elkövetnie azt a hibát, amit 2014-ben: azaz megkísérelni a kapcsolatok normalizálását Putyinnal Ukrajna megtámadása után.
„Vannak olyanok a világon, akik azt mondják, hogy jobb, ha kiegyezünk a zsarnoksággal ... Úgy vélem, hogy mélységesen tévednek” – mondta Boris Johnson brit miniszterelnök az északnyugati Blackpool városában a Konzervatív Párt kongresszusán. „A mostani egy fordulópont a világ számára, ez a választás pillanata. Döntenünk kell a szabadság és az elnyomás között” – fogalmazott.
Johnson 2014-re emlékeztetett, amikor a Krím-félsziget megszállása után a nyugati államok továbbra is jó viszonyt próbáltak kialakítani Moszkvával, ami szerinte hiba volt, és el kell érni, hogy a mostani háború Putyin kudarcával végződjön.
Korábban a brit külügyminiszter, Liz Truss a The Times című napilapnak nyilatkozva szemfényvesztésnek nevezte Oroszország részvételét az Ukrajnával folytatott béketárgyalásokon, szerinte ezzel Putyin csak időt akar nyerni és a figyelmet akarja elterelni egy újabb, pusztítóbb offenzíváról.
Az amerikaiakat hibáztatja Lavrov a béketárgyalások kudarca miatt
Az orosz külügyminiszter szerint az USA „visszatartja Kijevet” attól, hogy elfogadja Oroszország követeléseit, amelyek szerinte „teljesen minimálisak.”
„Folyamatosan úgy érezzük, hogy az ukrán delegációnak valakik, valószínűleg az amerikaiak fogják a kezét, és nem engedik, hogy elfogadják a követeléseket, amelyek szerintem teljesen minimálisak” - mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Interfax hírügynökség szerint.
Lavrov nem mutatott be bizonyítékkal arról, hogy az Egyesült Államok befolyásolja Kijev álláspontját, és sem az Egyesült Államok, sem Ukrajna nem utalt arra, hogy erről lehet szó.
Legutóbbi videóüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán államfő is a béketárgyalásokról beszélt, szerinte az érdemi egyeztetéshez személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kellene leülni. „Itt az ideje, hogy találkozzunk. Ideje beszélni” – mondta.
Mik azok a hiperszonikus rakéták, melyek bevetéséről számoltak be az oroszok?
Oroszország március 19-én azt állította, először vetett be új generációs hiperszonikus rakétákat Ukrajnában. Ezek a hangsebesség több mint ötszörösével repülő fegyverek, amelyek képesek kikerülni a rakétavédelmi észlelő rendszereket.
Bővebben ebben a cikkünkben olvashat róluk.
A lengyel miniszterelnök teljes kereskedelmi tilalmat javasol az EU-nak Oroszországgal szemben
Mateusz Morawiecki az Oroszországgal folytatott tengeri és szárazföldi kereskedelem blokkolását szeretné. “A kereskedelem teljes elvágása tovább nyomná Oroszorországot afelé, hogy nem lenne-e jobb megállítania ezt a kegyetlen háborút” – mondta a lengyel kormányfő.
A héten az EU tagok már megszavazták a negyedik szankciós csomagot Oroszország ellen. Részleteket mág nem tudni, de a francia elnök annyit elárult, hogy elvennék a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény státuszát Oroszországtól. Morawiecki javaslata ezt szigorítaná tovább.