Az orosz hadsereg lerombolt egy hidat Csernyihivben
Az orosz fegyveres erők lebombáztak egy, civilek kimenekítésére és segélyszállítmányok bejuttatására is használt hidat az ostromlott Csernyihivben – közölte szerdán Vjacseszlav Kausz, a régió közigazgatási vezetője.
A Gyeszna folyó felett átívelő híd az orosz hadsereg által ugyancsak körbevett Kijevvel kötötte össze a várost.
A helyi hatóságok arról számoltak be kedden, hogy Csernyihivben nincs sem áram, sem víz, így súlyos humanitárius katasztrófa van kialakulóban.
Kilenc humanitárius folyosó megnyitásáról született megállapodás
Megegyezés született Oroszországgal kilenc humanitárius folyosó létrehozásáról az ostromlott ukrajnai városokban rekedt civilek biztonságos evakuálása érdekében – közölte szerdán Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes.
Hozzátette ugyanakkor, hogy nem sikerült megállapodásra jutni a súlyos humanitárius válságba süllyedt Mariupol központjából kivezető biztonságos folyosó kialakításáról, így reméli, hogy az érintetteknek a közeli Bergyanszkon keresztül sikerül kimenekülniük.
A Kreml szóvivője atomfegyverek bevetéséről beszélt, ha túl fenyegetőnek ítélik meg a helyzetet
Dimitri Peszkov orosz kormányszóvivő a CNN-nek nyilatkozva nem zárta ki az orosz atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Peszkov szerint ha "egzisztenciális fenyegetést" észlel a moszkvai kormány, akkor bevethetik ezeket. Elmondta még, hogy akik az "útjukba próbálnak állni" vagy "fenyegetik" őket, azoknak
"tudniuk kell, hogy Oroszország azonnal válaszolni fog és a következmények olyanok lesznek, amilyenek még fordultak elő a történelem során."
Peszkov fenyegetése annyiban nem alaptalan, hogy az orosz kormány a világ egyik legnagyobb nukleáris arzenálját kezeli. A NATO főftitkára három hete úgy ítélte meg, hogy annak ellenére, hogy Oroszország már akkor is nukleáris fegyverekkel fenyegetett, a szövetség nem látja szükségesnek a nukleáris készültségi szint megváltoztatását.
Az orosz atomfegyver-arzenálról itt olvashat bővebben.
Segélymunkásokat foghatott el az orosz hadsereg
Ukrán vezetők azzal vádolták meg Oroszországot, hogy katonái elfogták az ostromlott Mariupolba bejutni próbáló humanitárius konvoj tizenöt segélymunkását és sofőrjét.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról számolt be, hogy mintegy 100 ezer civil lehet még mindig a dél-ukrajnai kikötővárosban, ahol a megmaradt lakosság súlyos élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal néz szembe.
Az orosz hadsereg a szárazföldön, a levegőből és most már a tengerről is folyamatosan lövi Mariupolt, ahol nemzetközi szervezetek szerint mára súlyos humanitárius katasztrófa alakult ki.
„Több mint húsz napja bombáznak minket. Az utóbbi öt nap során öt másodpercenként elszállt felettünk egy repülőgép, és bombákat szórtak mindenhova, lakóépületekre, óvodákra, művészeti iskolákra, mindenhova” – mondta egy helyi lakos, akinek nemrég sikerült elmenekülnie Lengyelországba.
Zelenszkij kedd este azzal vádolta meg az orosz fegyveres erőket, hogy annak ellenére is akadályozzák a segélykonvoj bejutását a városba, hogy korábban beleegyeztek a szállításba.
„Stabil humanitárius folyosókat próbálunk szervezni a mariupoli lakosok számára, de sajnos szinte minden, erre vonatkozó kísérletünket meghiúsítják az orosz megszállók” – mondta.