Oroszország szerint 1351 katonája halt meg Ukrajnában
Az orosz katonai vezérkar helyettes vezetője közölte, hogy 1351 orosz katona halt meg Ukrajnában.
Szergej Rudszkoj vezérezredes pénteken azt is közölte, hogy 3825 orosz katona sebesült meg.
A NATO szerdai becslései szerint 7-15 ezer orosz katona vesztette életét a négy hete tartó ukrajnai háborúban.
Úgy tűnik, hogy az oroszok számaiban nem szerepelnek a Moszkva által támogatott, Kelet-Ukrajnában harcoló szakadárok, és az sem világos, hogy az áldozatok között szerepelnek-e a nem a védelmi minisztériumhoz tartozó orosz erők, például a Nemzeti Gárda veszteségei is.
Orosz nyelvű kiállítással tájékoztatják a Litvánián átutazó orosz állampolgárokat a háborúról
A vilniusi vasútállomáson kiállítást rendeztek az ukrajnai háború civil áldozatairól és a kijevi és mariupoli bombázásokról készült fotókból. A képeket mindenki láthatja, aki Litvánián keresztül az orosz Kalinyingrádi exklávéba utazik vonattal.
A litván állami vasúttársaság pénteken közölte, hogy 24 fotót állítanak ki a vilniusi vasútállomáson, amelyeket a litván sajtófotósok klubja választott ki. A fotókon a következő orosz nyelvű szöveg látható: „Putyin elnök ma ártatlan embereket gyilkol Ukrajnában. Szerinted ez rendben van?”
Moszkva és Kalinyingrád között naponta járnak tranzitvonatok Litvánián és Lengyelországon keresztül, a kiállítás célcsoportja az ezeken utazó orosz állampolgárok. Az orosz kormány ugyanis szigorúan titkolja az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett háború részleteit a lakosság elől, különösen az orosz veszteségekre és a civilek elleni atrocitásokat.
Orosz figyelmeztetés a Nyugatnak: a rubelben elszámolt gázszámlák már csak napokra vannak
Oroszország pénteken figyelmeztette a Nyugatot, hogy a több milliárd dollár értékű, európai földgázexport rubel alapú számlázása már csak napokra lehet. Ez Moszkva eddigi legkeményebb válasza a Nyugat által az ukrajnai invázió miatt bevezetett súlyos szankciókra.
Az orosz gazdaság a Szovjetunió felbomlása óta eltelt időszak legsúlyosabb válságával néz szembe, ezért Vlagyimir Putyin elnök szerdán visszavágott a Nyugatnak, és elrendelte, hogy az orosz gázexportot rubelben kell fizetni.
A Kreml pénteken közölte, hogy Putyin arra utasította a Gazpromot, a világ legnagyobb földgázipari vállalatát, amely Európa gázellátásának 40 százalékát adja, hogy rubelben fogadja el az exportfizetéseket, és négy napjuk van hátra, hogy kidolgozzák ennek a megoldását.
A gázvásárlók útmutatást kértek arról, hogy ilyen szintű szankciók mellett hogyan tudnának rubelt vásárolni ezekhez a kifizetésekhez.
„A rubelben történő fizetés megszervezése valahol a nagyon nehéz és a lehetetlen között van a legtöbb európai vásárló számára, és természetesen nem ilyen rövid időn belül” – mondta Jonathan Stern, az Oxfordi Energiatudományi Intézet kutatója a Reutersnek.