Tűzszünetet hirdettek az oroszok Mariupolban
Az orosz védelmi minisztérium csütörtök reggeltől tűzszünetet hirdetett Ukrajna ostromlott kikötővárosában, hogy lehetővé tegye a civilek evakuálását.
„A humanitárius művelet sikere érdekében azt javasoljuk, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának közvetlen részvételével hajtsák végre" – áll a minisztérium közleményében, amelyet az Agence France-Press idézett szerdán.
A Mariupolból Zaporizzsjába vezető humanitárius folyosó – az orosz irányítású Berdjanszk kikötővároson keresztül – helyi idő szerint 10:00 órakor nyílt meg. Ukrajna nem kommentálta a bejelentést.
A mariupoli tűzszünet létrehozására irányuló valamennyi korábbi kísérlet kudarcot vallott, amiért egymást okolták a szemben állók. Oroszországot azzal is vádolják, hogy több ezer civilt erőszakkal Oroszországba vagy orosz ellenőrzés alatt álló területekre telepített át.
Az ukrán elnök szerint az orosz csapatok Donbászban terveznek támadást
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön késő este kiadott közleménye szerint az ukrán vezetés új orosz offenzívára készül Kelet-Ukrajnában. „Az orosz csapatok összevonták erőiket, hogy újabb csapásokat hajtsanak végre Donbászban. Mi pedig erre készülünk" - fogalmazott az ukrán elnök a közleményben, amit a BBC idéz.
Megerősítette kétségeit, hogy az orosz erők csökkentik katonai tevékenységüket Kijev és Csernyihiv környékén, mert egy nappal az isztambuli ígéretek után továbbra is csapásokat mértek mindkét városra.
Irpinben és a Donbász térségében is harcokról számoltak be.
Félretájékoztatják Putyint tanácsadói az orosz erők ukrajnai teljesítményéről
Március 30-án egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő a sajtónak úgy nyilatkozott, az amerikai hírszerzés szerint Putyin úgy érzi, félrevezetik az orosz hadsereg, és most tartós feszültség van közte és magas rangú orosz védelmi tisztviselők között.
A hírszerzés arra a következtetésre jutott, hogy Putyin nem tudott arról, hogy a hadsereg sorkatonákat is Ukrajnába vezényelt. Azt is megállapították, hogy Putyin nincs teljesen tisztában azzal, hogy az orosz gazdaságot milyen mértékben károsítják az Egyesült Államok és szövetségesei által bevezetett gazdasági szankciók.
A megállapítások „a Putyinhoz érkező pontos információk áramlásának egyértelmű megszakadását” bizonyítják, és azt mutatják, hogy Putyin vezető tanácsadói „félnek elmondani neki az igazságot” – mondta a tisztviselő.
Boris Johnson elmondta, mikor oldhatják fel az Oroszország elleni szankciókat
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a nyugati országoknak a teljes orosz kivonulásig nem szabadna feloldaniuk az Oroszországgal szembeni szankciókat.
Johnson szerint a tűzszünet nem lenne elég, és a G-7-eknek „egyre inkább fokozniuk kellene a szankciókat, amíg Putyin utolsó katonája el nem hagyja Ukrajnát.”
A brit törvényhozók egy bizottsága előtt szerdán felszólalva Johnson azt is elmondta, hogy Nagy-Britannia azt is megvitatja, hogy „magasabb fokozatba kapcsoljon” Ukraja támogatásában. Azt mondta, hogy páncélozott személyszállító járművek küldését is fontolgatják.