Litván elnök: Európának le kell állnia az orosz olaj és gáz vásárlásával
Európának le kell állítania az olaj- és gázvásárlást Oroszországtól, és új szankciókat kell alkalmaznia az Ukrajna elleni orosz invázió miatt – mondta Gitanas Nauseda litván elnök csütörtökön.
"Európának fel kell hagynia az orosz gáz és olaj vásárlásával, mert a Kreml-rezsim az ebből származó pénzt ukrán városok lerombolására és a békés civilek elleni támadásokra fordítja" - mondta Nauszeda a dán miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón.
"Az ötödik szankciócsomagnak maximális csapást kell mérnie a Kreml-rezsimre" - hangsúlyozta.
Pénteken videón folytatódnak a tárgyalások
Pénteken videókapcsolat segítségével folytatódnak a tárgyalások Ukrajna és Oroszország között - közölte az ukrán delegáció vezetője, David Arakhamia.
A küldöttségek kedden személyesen találkoztak Isztambulban kéthetes videós megbeszélés-sorozat után, és úgy tűnt, hogy kezdenek kirajzolódni egy lehetséges békemegállapodás halvány körvonalai.
Az ukrán delegáció olyan keretrendszert javasolt, melynek értelmében az ország semlegesnek nyilvánítja magát – lemond NATO-csatlakozási törekvéséről, amit Moszkva már régóta követel –, cserébe más országok csoportjának biztonsági garanciáiért.
Buszkonvoj tart az ostromlott Mariupolba
Ukrán autóbusz-konvoj indult csütörtökön délre, Mariupol kikötővárosba, hogy humanitárius segélyszállítmányokat vigyen és megpróbálja kihozni a csapdába esett civileket – közölte Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes.
Azt mondta, 45 busz van úton Mariupol felé, miután a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága megerősítette, hogy Oroszország beleegyezett egy biztonságos folyosó megnyitásába.
A város polgármestere a héten arról beszélt, hogy akár 170.000 lakos is rekedhetett Mariupolban áram nélkül és fogyó készletekkel.
"45 busz indult Mariupolba" - írta Verescsuk közleményében.
A békeidőben több mint 400.000 lakosú város az öt hete kezdődött orosz invázió stratégiai fókuszában áll, szinte állandóan bombázzák.
Az orosz erők állítólag megkezdték a kivonulást a csernobili atomerőműből
Ezt egy amerikai védelmi tisztviselő bejelentése alapján közölte több hírügynökség. Moszkva egy nappal korábban jelentette be, hogy mérsékli két ukrán város, Kijev és Csernyihiv elleni támadásait. Az orosz erők február 24-én, az invázió első napján vették át az irányítást Csernobil felett, amely már nem működik, de ahol még mindig tárolják a radioaktív hulladékot.
Az amerikai bejelentés szerint Belarusz felé vonulnak el a csernobili erőműtől az orosz csapatok egy része. Az orosz erők március 4-én elfoglalták Európa legnagyobb atomerőművét is Zaporizzsjánál.