Zelenszkij arra kérte a holland parlamentet, hogy állítsa le a kereskedelmet Oroszországgal
Fegyvert, újjáépítési segélyt és az összes orosz üzleti kapcsolat leállítását kérte a holland parlamenttől Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön, válaszul országa megtámadására.
„Erősebb szankciókra van szükség, hogy Oroszországnak ne legyen esélye tovább folytatni ezt a háborút Európában” – mondta a holland parlamenti képviselőknek videókapcsolaton keresztül. „Állítsanak le minden kereskedést Oroszországgal” – tette hozzá az ukrán elnök.
Az EU „bármit megtesz”, hogy újjáépítse a napenergia-gyártást Európában
Az Európai Bizottság „bármit megtesz” annak érdekében, hogy újjáépítse a napenergia-berendezésekhez szükséges alkatrészeket gyártó európai ipart – jelentette ki csütörtökön az EU energiaügyi biztosa, miközben az unió terveket dolgoz ki az orosz gáztól függés gyors csökkentése érdekében.
Európa legnagyobb gázellátójának, Oroszországnak az ukrajnai inváziója arra késztette az Európai Uniót, hogy idén kétharmadára csökkentse az orosz gáz felhasználását, és 2027-ig be is szüntesse azt.
A Bizottság részletes tervet készít májusig arra, hogy az EU 27 országa hogyan tudja elérni ezt a célt – a többi között az átállás gyors felújításával a megújuló energiákra.
A konkrét napenergia-stratégia megkísérli felgyorsítani a telepítések engedélyezését, ami eddig visszatartotta a napenergia elterjedését, több napenergia-vásárlási megállapodást támogat, és kiépíti Európa napenergia-gyártási kapacitását – mondta Kadri Simson a brüsszeli Solar Power Summit konferencián.
"Vissza kell hoznunk a gyártást Európába, és a Bizottság minden tőle telhetőt hajlandó megtenni ennek érdekében" – mondta, hozzátéve, hogy ez magában foglalja a projektek finanszírozását is.
Japán nem lép ki az Oroszországgal közös gázprojektből
Japán nem tervezi, hogy kilép az Oroszországgal közös olaj- és gázprojektből, annak ellenére, hogy csatlakozott a Moszkva ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett szigorú szankciókhoz - mondta Fumio Kisida miniszterelnök csütörtökön.
Az energiaforrásokban szegény Japán próbál egyensúlyozni az energiaigénye és az Oroszországgal szembeni kemény fellépés között, és kérdések merültek fel a Szahalin-2 projektben való további részvételéről.
Miután Oroszország a múlt hónapban megindította a háborút Ukrajna ellen, a Shell olajóriás bejelentette, hogy eladja 27,5 százalékos részesedését az Oroszország távol-keleti részén lévő Szahalin-2 gáz- és olajprojektben.
Kisida azonban közölte: a projekt „hosszú távú, olcsó és stabil LNG-ellátást” biztosít Japánnak.
„Energiabiztonságunk szempontjából ez egy rendkívül fontos projekt” – mondta a parlamentben. „Az a tervünk, hogy nem vonulunk ki” – tette hozzá.
A japán Mitsui 12,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a projektben, míg a Mitsubishi 10 százalékkal. 50 százalék az orosz Gazprom energiavállalat tulajdonában van.
A döntés ellenére Japán „továbbra is lépéseket tesz az Oroszországtól való energiafüggőségünk csökkentése érdekében”, a G7 célkitűzéseivel összhangban - mondta Fumio Kisida miniszterelnök.
Az ukrán elnök páncélozott járműveket kért az ausztrál parlamentben
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ausztrál parlamenti képviselőktől is további segítséget kért az Oroszország elleni háborúhoz, köztük páncélozott járműveket és szigorúbb szankciókat.
Zelenszkij egymás után szólal fel a különböző országok parlamentjében, élő videóközvetítéssel. Üzenetét mindig az adott országra szabja. Az ausztrál képviselők állva tapsolták meg Zelenszkijt a 16 perces beszédének elején és végén is.
Azt kérte, hogy tiltsák ki az orosz hajókat a nemzetközi kikötőkből.
„További szankciókra van szükségünk Oroszország ellen, erőteljes szankciókra, mindaddig, amíg be nem fejezik más országok zsarolását nukleáris rakétáikkal” – mondta Zelenszkij, tolmács segítségével.
Az ukrán elnök ausztrál gyártású, Bushmaster, négykerék-meghajtású páncélozott járműveket kért.
„Önöknek nagyon jó páncélozott harcjárműveik vannak, a Bushmasterek, amelyek jelentősen segíthetnének Ukrajnának, és egyéb felszereléseik is” – mondta Zelenszkij.