De facto embargót sürget az orosz energiahordozókra a német külügyminiszter
Németország külügyminisztere közölte, hogy országa az ukrajnai háború miatt az orosz kőolaj „de facto” embargóján dolgozik.
Németország régóta az oroszországi fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik, és Olaf Scholz kancellár arra figyelmeztetett, hogy az import hirtelen leállítása súlyos gazdasági következményekkel járhat.
Annalena Baerbock külügyminiszter azonban kedden kijelentette, hogy Németország mindazonáltal „teljes nemzeti kilépésre törekszik az orosz fosszilis tüzelőanyag-függőségből”.
Felhozta a német import diverzifikálására irányuló legújabb erőfeszítéseket, melyek célja az orosz olaj és szén felhasználásának megszüntetése még az idén, illetve a földgázé 2024 közepéig.
„Nevezhetjük (...) nemzeti, lépésről lépésre bevezetendő, de facto embargónak, különösen a kőolajat illetően” – mondta Baerbock egy berlini szakkonferencián.
Ukrajna jogi lépésekre készül, ha katonái nem bánnak jól a hadifoglyokkal
Ukrajna minden információt megvizsgál a hadifoglyokkal való bánásmóddal kapcsolatban, és megteszi a megfelelő jogi lépéseket, ha a katonákat bűnösnek találják bármilyen jogsértésben – közölte kedden az ukrán fegyveres erők vezérkarának helyettes vezetője.
"Minden beérkező értesülést ellenőriznek az ukrán fegyveres erők, és ha jogsértés történik, megfelelő jogi döntéseket hoznak azokkal a katonákkal kapcsolatban, akik megsértették a hadifoglyokkal való bánásmódra vonatkozó törvényeket" - mondta Olekszander Kirilenko egy televíziós tájékoztatón Törökországban.
Információs pontot nyitott az ombudsmani hivatal a BOK csarnokban
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Záhony és Beregsurány mellett a humanitárius tranzitponton is segítik az ügyintézésben, jogi tanácsadásban a hozzájuk fordulókat az ENSZ Nemzeti Emberi Jogi Intézményének munkatársai, akik egyúttal Budapesten is közreműködnek a humanitárius segítségnyújtásban.
Mint írták, a többi között debreceni és miskolci területi irodájukon keresztül is segítséget nyújtanak a hozzájuk fordulók számára.
Mariupol hamarosan az orosz csapatok kezére kerülhet
A BBC elemzése szerint úgy tűnik, hogy Oroszország közel áll a kulcsfontosságú déli város ellenőrzéséhez, de az ukrán ellentámadások az ország más részein akadályozzák az orosz előretörést.
Íme az invázió 34. napján:
- Az ukrán erők kulcsfontosságú területeket foglalnak vissza Kijevtől északnyugatra
- Az oroszok előrenyomulnak Csernyihiv, Szumi és Harkiv környékén
- Mariupol kikötőváros valószínűleg hamarosan az oroszok kezébe kerülhet
- Az ukránok továbbra is megállítják az orosz előrenyomulást Herszon környékén
- Egyes orosz csapatokat átcsoportosítanak a keleti donbászi régióba