Lengyelország teljesen leállítja az orosz olaj és szén importját
Lengyelország azt tervezi, hogy az év végére megszünteti az orosz olaj felhasználását, és legkésőbb májusig leállítja az orosz szén importját – mondta a lengyel miniszterelnök szerdán, miután az ukrajnai háború miatt megszakítják a gazdasági kapcsolatokat Moszkvával.
„Teljes embargót vezetünk be az orosz szénre, és remélem, hogy áprilisra, legkésőbb májusra teljesen kilépünk az orosz szénből” – mondta Mateusz Morawiecki egy sajtótájékoztatón. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az év végére megszüntessük az orosz olaj felhasználását” – tette hozzá.
Morawiecki közölte, hogy Lengyelország az európai nemzetek közül a legradikálisabb tervet indította el, hogy leválasszák magukat az orosz energiaforrásoktól.
Lengyelország az Európai Unió többi országát is arra szólítja fel, hogy csökkentsék az orosz energiafüggőségüket. Lengyelország szerint az olaj- és gázexportból származó pénzek működtetik az orosz hadigépezetét, és annak meg kell állnia.
A britek szerint sok embert veszíthetett az orosz hadsereg Ukrajnában
Nagy-Britannia szerint Oroszország súlyos emberveszteségeinek jele, hogy egyre nagyobb mértékben alkalmaz zsoldosokat az ukrajnai harcokhoz.
Nyugati tisztviselők szerint a Wagner-csoport akár ezer harcosát is elküldhették Kelet-Ukrajnába. Moszkva próbál szíriaiakat is toborozni az ukrajnai harcokhoz.
„Ez egy aggasztó jel, de valószínűleg azt is megmutatja, mennyire függenek más harcosoktól a hivatásos hadsereg gyengesége és sebezhetősége miatt” – közölte Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes.
A Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta, hogy „az orosz hadigépezet, amelynek igencsak félelmetes hírneve volt, akadozik és botladozik, legalábbis a hadművelet korai szakaszában”.
A brit védelmi minisztérium szerint egyes orosz egységeket a súlyos veszteségek miatt visszavontak Ukrajnából Oroszországba és Fehéroroszországba.
Oroszország és Kína elítélte a Moszkva elleni nyugati szankciókat Ukrajna miatt
Az orosz és kínai külügyminiszter elítélte az általuk illegálisnak és kontraproduktívnak nevezett nyugati szankciókat, amelyeket Moszkva ukrajnai fellépése miatt vezettek be – írta az orosz külügyminisztérium szerdán.
Wang Yi kínai külügyminiszter orosz kollégájával, Szergej Lavrovval a kelet-kínai Anhui tartományban tárgyalt, ahol Kína kétnapos, Afganisztánról szóló találkozót rendezett.
Oroszország számára fontos Kína támogatása és partnersége, miután egyre jobban elszigetelik a globális pénzügyi rendszerektől és ellátási láncoktól.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Moszkva és Peking egy igazságosabb világrend irányába vezeti az utat.
Az orosz külügyminisztérium által még a találkozó előtt közzétett videóban Lavrov azt mondta, a világ „a nemzetközi kapcsolatok történetének egy nagyon súlyos szakaszát éli át".
A globális kapcsolatok átalakításának végeztével „mi, önökkel és szimpatizánsainkkal együtt, egy többpólusú, igazságos, demokratikus világrend felé haladunk” – mondta Lavrov.
Lengyelország az orosz szén, kőolaj és földgáz megadóztatását kéri az EU-tól
Lengyelország felszólította az Európai Uniót, hogy vessen ki adót az orosz szénhidrogén-importra, és közölte, azt tervezi, hogy az év végéig leállítja a saját vásárlásait.
„Ma felszólítom az Európai Bizottságot, hogy vezessen be adót az orosz szénhidrogénekre, annak érdekében, hogy a kereskedelmi és gazdasági szabályok az egységes európai piacon egyenlő feltételekkel működhessenek” – mondta Mateusz Morawiecki miniszterelnök.
„Erősen szorgalmazni fogom ezt az elképzelést az Európai Unióban, hogy a piaci verseny szempontjából igazságos legyen a helyzet” – közölte a lengyel kormányfő.
Szerinte a javasolt adóra azért van szükség, mert Németország és más európai országok nem hajlandók leállni az olcsóbb orosz energiaforrások vásárlásával, és az adó kivetése „kiegyenlítené az energiaárakat az egész Európai Unióban”.