Felismeri, hogyan változott a magyar miniszterelnök narratívája Putyinról?
NATO: Újabb támadásokhoz csoportosítják át az orosz csapatokat
„Hírszerzésünk információi szerint az orosz egységek nem visszavonulnak, hanem áthelyezik őket. Oroszország megpróbálja erőit átcsoportosítani, utánpótlását újraszervezni, és fokozni offenzíváját a Donbász térségében”
– mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben.
A Reuters szerint Stoltenberg arról is beszélt, hogy a szövetséget még meg kell győzni arról, hogy Oroszország jóhiszeműen tárgyalt az isztambuli béketárgyalásokon, mert Moszkva katonai célja az ukrajnai invázió kezdete óta nem változott.
Moszkva azt állítja, hogy most a Donbász-régió „felszabadítására” összpontosít. Ez két délkeleti ukrán tartományt jelent, amelyeket 2014 óta részben az orosz hadsereg által támogatott helyi szeparatisták irányítanak.
„Oroszország ugyanakkor fenntartja a nyomást Kijeven és más városokon. Úgyhogy további támadó műveletekre számíthatunk, még több szenvedést okozva... Nincs igazi változás az oroszok valódi céljában... továbbra is katonai megoldásra törekszenek”
– közölte a NATO-főtitkár. Stoltenberg szerint a NATO.szövetségesek addig küldenek fegyvereket Ukrajnának, ameddig csak szükséges.
EBRD: Ukrajna GDP-je idén 20 százalékkal, Oroszországé 10 százalékkal csökken
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a háború kezdete óta készített első gazdasági előrejelzésében 2,5 százalékkal, 1,7 százalékra csökkentette 2022-es növekedési előrejelzését működési területén, vagyis Kelet-, Közép- és Délkelet-Európában, Közép-Ázsiában, Törökországban, valamint a Földközi-tenger déli és keleti részén. 2023-ra már erőteljesebb, 5 százalékos növekedést jósol ugyanott.
A háború hatásait „legalábbis az 1970-es évek eleje óta a legnagyobb ellátási sokként” jellemző bank azt jósolja, hogy az olyan árucikkek, mint az élelmiszer, az olaj, a gáz és a fémek árának megugrása mélyreható hatással lesz ezekre a gazdaságokra, különösen az alacsonyabb jövedelműekre. Oroszország és Ukrajna jelentős mértékben exportál többek közt búzát, kukoricát, műtrágyát, titánt és nikkelt.
Az EBRD arra számít, hogy Ukrajna GDP-je idén 20 százalékkal, Oroszországé pedig 10 százalékkal csökken. A korábbi előrejelzések még arról szóltak, hogy az ukrán GDP idén 3,5 százalékkal, az orosz pedig 3 százalékkal nőhet.
Az EBRD előrejelzései azt feltételezik, hogy néhány hónapon belül megkötik a tűzszünetet. Majd röviddel ezután jelentős újjáépítés kezdődik Ukrajnában, amely 2023 végére a GDP-t a háború előtti szint közelébe hozza ugyan, de még mindig az alá.
Az Oroszországgal szembeni szankciók várhatóan a belátható jövőben is érvényben maradnak, és 2023-ban stagnálásra ítélik az orosz gazdaságot a 2022-es erőteljes GDP-csökkenés után, ami negatív hatásokkal járhat számos szomszédos kelet-európai, kaukázusi és közép-ázsiai országra. A sok bizonytalanság miatt a bank a következő néhány hónapban további előrejelzést kíván készíteni.
Putyin szerint csak rubelben lehet fizetni a gázért, a németek szerint semmi nem fog változni
Vlagyimir Putyin orosz elnök tévébeszédben jelentette be, hogy aláírta azt a rendeletet, amely szerint a külföldi vevőknek április 1-től rubelben kell fizetniük az orosz földgázért, és a szerződéseket felfüggesztik, ha nem teljesítik ezeket a kifizetéseket, írja a Guardian.
„Ahhoz, hogy orosz földgázt vásároljanak, rubelszámlát kell nyitniuk orosz bankokban. A holnaptól leszállított földgáz után ezekről a számlákról fizethetnek”
– mondta televíziós beszédében.
„Ha nincs ilyen kifizetés, azt a vevők mulasztásának tekintjük, az ebből eredő összes következménnyel együtt. Nekünk sem ad senki semmit ingyen, és mi sem fogunk jótékonykodni, vagyis a meglévő szerződések leállnak”
– fogalmazott az orosz elnök.
Robert Habeck német gazdasági miniszter erre reagálva elmondta, hogy nem is tudja, hogy ez fenyegetés, követelés vagy kérés Putyin részéről. Mindenesetre ő az eredeti szerződések betartásának fontosságát hangsúlyozta.
"Fontos, hogy ne adjunk olyan jelzést, hogy Putyin megzsarol majd minket"
- mondta Habeck. Olaf Scholz német kancellár aról beszélt, hogy nem változik a helyzet a "a cégek akarnak, tudnak és fognak is euróban fizetni az orosz gázért" . Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter is azt hangsúlyozta, hogy "a szerződések szerződések".