Az EBRD szerint Ukrajna GDP-je 20 százalékkal csökken idén
Ukrajna GDP-je idén 20 százalékkal, de jövőre 23 százalékkal nőhet, ha sikerül gyorsan tűzszünetet kötni – írja az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénteken kiadott előrejelzésében.
Az EBRD közölte, hogy ha „néhány hónapon belül” aláírják a tűzszünetet, és azt gyorsan követi egy jelentős újjáépítési program Ukrajnában, akkor az „2023 végére visszahozhatja a GDP-t közel a háború előtti szinthez, de alatta marad annak”.
Az EBRD azt is közölte, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók várhatóan maradnak „a belátható jövőben”, és előrejelzésük szerint az orosz gazdaság stagnálni fog jövőre, az idei jelentős zuhanást követően.
Nem engednek be segélyt Mariupolba az oroszok
A mariupoli hatóságok szerint nem lehet bejutni az ostromlott városba, és az is veszélyes, ha az ottélők maguk próbálnák elhagyni a települést.
„Nem látjuk a valódi vágyat az oroszok részéről, hogy lehetőséget adjanak a mariupoli lakosoknak, hogy Ukrajna által ellenőrzött területre meneküljenek” – mondta Petro Andrjuscsenko, a város polgármesterének tanácsadója pénteken a Telegramon.
„Tegnap óta a megszállók egyáltalán nem engednek be humanitárius szállítmányt, még kis mennyiségben sem” – tette hozzá.
Orosz tisztviselők pénteken engedélyezték, hogy 42, mariupoli lakosokat szállító busz elinduljon a szomszédos, szintén megszállt Bergyanszkból, ahová a mariupoliak saját maguk is eljuthattak.
A Vöröskereszt által szervezett, körülbelül kétezer menekültből álló konvoj péntek délután az ukrán ellenőrzés alatt álló Zaporizzsja felé indult el.
A mariupoli városi tanács pénteken kijelentette, hogy Oroszország fellépése Ukrajnában és lebombázott városukban népirtásnak minősül.
Charles Michel: Az EU és Kína egyetértett abban, hogy az ukrajnai háború a globális biztonságot fenyegeti
Az Európai Unió és Kína egyetértett abban, hogy az ukrajnai háború veszélyezteti a globális biztonságot – mondta az Európai Tanács elnöke pénteken, közben arra figyelmeztette Kínát, hogy ne segítse Oroszország háborúját.
„Az EU és Kína egyetértettünk abban, hogy ez a háború veszélyezteti a globális biztonságot és a világ gazdaságát” – mondta Charles Michel a virtuális EU-Kína csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón.
„Bármilyen kísérlet a szankciók megkerülésére vagy segítségnyújtás Oroszország számára csak meghosszabbítja a háborút. Ez további emberveszteséghez és nagyobb gazdasági hatásokhoz vezetne” – mondta az Európai Tanács elnöke.
„Éberen figyelünk minden kísérletet Oroszország pénzügyi vagy katonai megsegítésére. Ugyanakkor Kína pozitív lépéseit a háború befejezése érdekében minden európai és a globális közösség minden tagja üdvözölne” – tette hozzá.
Csernobilba látogat a NAÜ főigazgatója
Az orosz erők távozása a leállított csernobili erőműből „egy lépés a helyes irányba”, és az ENSZ nukleáris felügyelete azt tervezi, hogy „nagyon-nagyon hamar” ott lesz – mondta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója.
Rafael Mariano Grossi közölte, hogy egy támogató missziót vezet Csernobilba, az 1986-os nukleáris katasztrófa helyszínére, és azt további nukleáris biztonsági missziók követik majd Ukrajnában.
Grossi minderről ukrajnai és oroszországi látogatása után beszélt pénteken. Azt mondta, hogy az orosz nukleáris minisztérium és a külügyminisztérium tisztviselői nem közölték vele, hogy az orosz erők miért hagyták el Csernobilt.
„Az üzem körüli általános sugárzás teljesen normális. A viszonylag magasabb helyi sugárzás a teherautók mozgása miatt történhetett az üzem elfoglalásakor, és a jelek szerint az elvonuláskor ez ismét előfordult” – mondta a NAÜ főigazgatója.
Az ukrán állami áramszolgáltató közölte, hogy az orosz katonák „jelentős dózisú” sugárzást kaptak, amikor az erőmű körüli tilalmi zónában árkokat ástak. Grossi ugyanakkor azt mondta, hogy „nincs megerősítve”, hogy az orosz katonákat sugárszennyezés érte volna.