Ukrán vezérkar: Oroszország megindította kelet-ukrajnai offenzíváját
Az orosz hadsereg az ellenőrzése alá akarja vonni Donyeck és Luhanszk régiót, és Harkiv környékén is szaporodtak a támadások. Az orosz csapatok megpróbáltak áttörni az ukrán védvonalakon ezeken területeken – erősítette meg Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára.
Danyilov szerint úgy tűnik, hogy hétfő reggel az oroszok megkezdték a keleti offenzíva aktív szakaszát. Szerhij Hajdaj luhanszki kormányzó is megerősítette az orosz támadásokat. Azt mondta, hogy elveszítették az ellenőrzést Kreminna fölött, utcai harcok zajlanak a városban, a civilek evakuálása nem lehetséges. „Óráról órára romlik a helyzet.”
Olekszij Aresztovics ukrán elnöki tanácsadó korábban beszámolt róla, hogy az ország délkeleti részén, Zaporizzsja térségében is megpróbáltak előrenyomulni az oroszok. Az ottani műveletekben mintegy tízezer orosz katona vesz részt.
Mariupol körül is folytatódtak a harcok. A város polgármestere szerint több mint negyvenezer embert elhurcoltak a településről az oroszbarát szakadárok felügyelete alatt álló területekre. Az erősen ostromlott Mariupolban jelenleg körülbelül százezer civil tartózkodik.
Az ukrán elnök benyújtotta az uniós tagságért folyamodó kérdőívet az Európai Unióhoz
Volodimir Zelenszkij azt reméli, hogy Ukrajna heteken belül tagjelölti státuszt kaphat, és már júniusban, az Európai Tanács ülésén tagjelöltté válhat.
A kérdőívet az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen adta át Zelenszkijnek, amikor április 8-án Kijevbe látogatott. Az Európai Unió elítélte, hogy az orosz erők polgári személyeket és létesítményeket bombáznak Ukrajnában. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője leszögezte: a háborús bűncselekmények elkövetői nem maradhatnak büntetlenül.
Több mint ötmillió menekült
Az ukrajnai orosz invázió kezdete, február 24. óta több mint ötmillió ember menekült el Ukrajnából. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) mintegy 4,8 millió ukrán háborús menekültet számlált, míg a világszervezet Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM) további mintegy 215 ezer, ukrán állampolgársággal nem rendelkező személyről tud, aki szintén kénytelen volt elmenekülni Ukrajnából.
A második világháború óta nem tapasztalt menekülthullámmal túlnyomórészt nők és gyermekek érkeztek, hiszen a háborús helyzet miatt a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát. A menekültek többsége, mintegy 2,7 millió ember Lengyelországban keresett menedéket. Az IOM Ukrajna területén további 7,1 millió belső menekülttel számol.
Ukrajna: harmadik napja nincs megállapodás a biztonságos folyosókról
Ukrajna immár a harmadik egymást követő napon nem tudta megszerezni Oroszország beleegyezését humanitárius folyosók létrehozásához a városokban rekedt civilek evakuálására – mondta Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes kedden.
„Ma, április 19-én sajnos nincsenek humanitárius folyosók” – írta Verescsuk Facebookon.
Elmondta, hogy folytatódott az intenzív ágyúzás a kelet-ukrajnai Donyec-medencei régióban, ahol – mint Volodimir Zelenszkij elnök beszámolt róla – Oroszország új offenzívát indított.
Ismét kudarcot vallottak az erőfeszítések arra, hogy az ostromlott Mariupol elhagyására biztonságos átjárót hozzanak létre a civileknek délen, mindkét fél a másikat hibáztatja. Oroszország tagadja, hogy civileket vett volna célba.
„Mariupol szerint az oroszok nem hajlandók folyosót biztosítani a civilek kijutásához Bergyanszk irányába” – közölte Verescsuk.
Azt mondta, nehéz tárgyalások folynak a humanitárius folyosók megszervezése érdekében a déli Herszon régióban és a kelet-ukrajnai Harkiv régióban.