A német elnök szerint Kijevben nem szeretnék, ha odalátogatna
Frank-Walter Steinmeier azt mondta kedden, hogy bár lengyel kollégája, Andrzej Duda szolidaritási gesztusként közös utazást sürgetett az ukrán fővárosba, „a jelek szerint ezt nem akarják” Kijevben.
A Bild német napilap egy meg nem nevezett ukrán diplomatára hivatkozva arról írt, hogy az államfőt múltbeli szoros orosz kapcsolatai miatt jelenleg nem látnák szívesen Ukrajnában.
Steinmeier arról számolt be, hogy Duda azt javasolta, hogy az észt, a litván és a lett elnökkel közösen látogassanak el a szomszédos országba, így demonstrálva az európai szolidaritást, amire ő kész is lett volna.
A német elnök előző héten elismerte, hogy külügyminisztersége alatt hibás döntések születtek az Oroszország-politikában. Steinmeier 2005 és 2009, majd 2013 és 2017 között vezette a berlini külügyi tárcát Angela Merkel kancellársága idején. Mandátuma alatt párbeszédet szorgalmazott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és támogatta a szoros energetikai kapcsolat kiépítését.
Becslések szerint több mint húszezer civil veszthette életét Mariupolban
Mintegy 21 ezer civilt gyilkolhattak meg az ostromlott Mariupolban az orosz invázió megindítása óta – közölte kedden Vadim Bojcsenko, a dél-ukrajnai kikötőváros polgármestere.
Tájékoztatása szerint ugyanakkor nehéz pontos becsléseket mondani a halálos áldozatok számát illetően, mivel jelenleg is utcai harcok zajlanak a városban
Az EU megpróbálja kezelni a várható élelmiszerhiányt a környező térségekben
Az Európai Unió hatékony „élelmiszerdiplomáciával” próbálja kezelni a műtrágya és a gabona árának emelkedését, illetve az emiatt fellépő áruhiányt a Balkánon, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten, így ellensúlyozva az ukrán invázióval kapcsolatos orosz narratívát – közölték kedden diplomáciai források.
Az élelmezéssel kapcsolatos bizonytalanság elégedetlenséget szít ezen régiók sérülékeny államaiban, Oroszország pedig a válságot a nyugati szankciók következményeként festi le, ami veszélybe sodorja az EU térségbeli befolyását – mondta egy névtelenséget kérő tisztségviselő.
Szerinte ezért a közösség egyebek mellett „élelmiszerdiplomáciával és narratívaharccal” fogja felvenni a harcot a helyzet Moszkva által terjesztett interpretációjával szemben.
Vlagyimir Putyin orosz elnök előző héten kijelentette, hogy az országa ellen elrendelt nemzetközi büntetőintézkedések globális élelmiszerválságot és egekbe szökő energiaárakat eredményeztek.
Az EU-val szomszédos térségekben több ország, például Egyiptom és Libanon is nagyban függ az orosz és ukrán gabona- és műtrágyaexporttól.
„Nem kockáztathatjuk a régió elvesztését” – hangsúlyozta az illetékes.
Ukrajna kiterjeszti a háborús bűncselekmények vizsgálatát Kijev környékén
Az ukrán főügyészség a főváros északkeleti agglomerációjára is kiterjeszti a háborús bűncselekmények kivizsgálását, miután az orosz hadsereg kivonult a területről.
A civilek meggyilkolásával kapcsolatos vizsgálatok eddig elsősorban az északnyugati peremvárosokra fókuszáltak, például Bucsára, de ezt most kiterjesztik például az északkeleti Brovari körzetére is – tájékoztattak kedden a hatóságok.
A kiadott közleményben arról is beszámoltak, hogy nemrég hat agyonlőtt civil holttestére bukkantak egy pincében Sevcsenkove településen, amiért ugyancsak orosz katonák lehetnek felelősek.
Egy másik esetet is vizsgálnak, amelynek során az oroszok jelentések szerint menekülő civilek konvoját lőtték Peremohában, megölve négy embert, köztük egy 13 éves gyereket. Bucsa közelében pedig öt embert, köztük két gyereket gyilkoltak meg állítólag.