Az Egyesült Államok további 800 millió dolláros katonai segélyt ad Ukrajnának
Joe Biden amerikai elnök újabb 800 millió dolláros (276 milliárd forint) katonai támogatást jelentett be Ukrajnának szerdán, kibővítve az átadható fegyverrendszerek körét a nehéztüzérségre, miután Kelet-Ukrajnában egy jelentősebb orosz támadás várható.
A csomag tüzérségi rendszereket, tüzérségi lövedékeket, páncélozott szállítójárműveket és pilóta nélküli partvédelmi hajókat tartalmaz – mondta Joe Biden Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetést követően. Ezzel több mint 2,5 milliárd dollárra (863 milliárd forint) nőtt az orosz erők februári megszállása óta adott amerikai katonai segélyek összértéke.
Biden közölte, hogy újabb helikopterek átadását is jóváhagyta, mondván, hogy az Ukrajnának biztosított felszerelés „kritikus” az invázióval szemben.
„Most nem pihenhetünk. Ahogy arról biztosítottam Zelenszkij elnököt, az amerikai nép továbbra is kiáll a bátor ukrán nép mellett a szabadságért folytatott harcában” – olvasható Biden közleményében.
Az új csomag 11 darab Mi-17-es helikoptert is tartalmaz, amelyeket Washington az általa támogatott afgán kormánynak szánt, még annak tavalyi összeomlása előtt. Az ukránok kapnak még 18 darab 155 mm-es löveget, 40 ezer lövedékkel, tüzérségi támadás elleni radarokat, 200 páncélozott szállítójárművet és 300 további Switchblade drónt, amely egy amerikai fejlesztésű „öngyilkos drón”.
Újabb orosz szuperjachtot foglaltak le
A német hatóságok azt közölték, hogy lefoglaltak egy hatalmas szuperjachtot Hamburgban, miután megállapították, hogy a hajó az orosz oligarcha, Aliser Uszmanov nővéréé.
A Szövetségi Bűnügyi Rendőrség szerdán arról számolt be, hogy „kiterjedt nyomozás” eredményeként, az „offshore rejtegetés” ellenére sikerült megállapítania, hogy a tulajdonos Gulbakor Iszmailova, Uszmanov nővére.
A Dilbart nevű szuperjacht kajmán-szigeteki zászló alatt fut, és egy máltai holdingnál jegyezték be - a két adóparadicsomban gyakran parkoltatják vagyonukat a világ ultragazdagjai. 2016-ban tették vízre, az építése állítólag több mint 648 millió dollárba került.
A német rendőrség tájékoztatása szerint a német hatóságok Brüsszelben ellenőrizték, hogy az Európai Unió szankciói vonatkoznak-e a hajó tulajdonosára. Arra jutottak, hogy a jacht többé nem adható el, nem bérelhető vagy rakodható.
Az Egyesült Államok és az EU a múlt hónapban jelentett be gazdasági szankciókat Uszmanov fémmágnás ellen Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő kapcsolatai miatt és az ukrajnai invázió megtorlásaként.
Ausztrália újabb szankciókat vezetett be orosz állami vállalatok ellen
Ausztrália célzott pénzügyi szankciókat vezetett be csütörtökön 14 orosz állami vállalattal szemben, köztük olyan védelmi iparági cégekkel, mint a Kamaz teherautógyártó, valamint a SEVMASH és a United Shipbuilding Corp. hajózási társaságok.
A szankciók kiterjednek a Ruselectronics elektronikai vállalatra is, amely az összes orosz elektronikai alkatrész 80 százalékáért felelős, valamint az Orosz Vasúttársaságra, Moszkva ukrajnai inváziója miatt – közölte Marise Payne külügyminiszter.
Ausztrália eddig már mintegy hatszáz magánszemélyt és szervezetet sújtott szankciókkal, köztük szinte a teljes orosz bankszektort és az ország államadósságáért felelős szervezeteket.
Ausztrália emellett védelmi felszereléseket és humanitárius szállítmányokat is küldött Ukrajnának, közben pedig betiltotta a timföld és az alumínium ércek, köztük a bauxit exportját Oroszországba.
Ausztria továbbra is fizethet euróban az orosz gázért
Ausztria gázellátása Oroszországból biztosított, és az ország továbbra is fizethet euróban – mondta Karl Nehammer osztrák kancellár az APA hírügynökségnek, további részleteket árulva el Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott egyeztetéséről.
Nehammer hétfőn találkozott Putyinnal Moszkva közelében, de eddig nyilvánosan nem beszélt a tárgyalás azon részéről, amely az osztrák gázellátás biztonságát érinti.
Ausztria a földgázának 80 százalékát Oroszországból szerzi be, és ellenzi az Európai Unió azonnali gázembargóját Oroszországgal szemben, azzal érvelve, hogy az egyelőre nem lehetséges.
Putyin azt mondta, „a gázellátás biztosított, Oroszország leszállítja a szerződésben vállalt mennyiségeket, és továbbra is lehet euróban fizetni” – idézte az APA hírügynökség Nehammer szerdai interjúját csütörtökön.