Lengyelország jelentősen megemeli a védelmi költségvetését
Lengyelország jövőre a bruttó hazai termék (GDP) három százalékára emeli a védelmi költségvetését – jelentette be csütörtökön Jaroslaw Kaczynski, az ország de facto vezetője.
A kormányzó Jog és Igazságosság párt elnöke a parlament ülésén hangsúlyozta, hogy a hadseregnek megfelelő elrettentő erővel kell rendelkeznie. „Békét akarunk, nem akarunk háborút” – szögezte le.
Lengyelország azon viszonylag kevés NATO-tagállam közé tartozik, amelyek már eleget tettek annak a kötelezettségvállalásnak, amelynek értelmében GDP-jük legalább két százalékára kell növelniük a katonai büdzsét. Varsó esetében ez jelenleg 2,2 százalékon áll, amelyet a kormány 2030-ra egyébként is 2,5 százalékra tervezett emelni.
Magyar tudósok kiállást sürgetnek az ukrán nép mellett
Hatvanöt magyar tudós kiállást sürgetett az ukrán nép mellett, illetve felszólította a kormányt, hogy gondoskodjon a menekültekről, s adjon meg minden, az Európai Unió és a NATO által kért támogatást.
„Mi, magyar tudósok és egyetemi oktatók, az MTA tagjai és doktorai támogatjuk az ukrán népet, közöttük tudós- és professzortársainkat a függetlenségükért folytatott harcukban az őket megtámadó orosz hadsereg ellen” – olvasható a Válasz Online-on közzétett nyilatkozatban.
„Az európai és amerikai kutatóhelyek és egyetemek egymás után ajánlják fel konkrét materiális (állás, ösztöndíj stb.) segítségüket veszélyeztetett ukrán kollégáiknak. Kérjük a hazai intézményeket, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez” – áll a szövegben.
A közös közleményt többek között Jeszenszky Géza, Pálinkás József és Romsics Ignác jegyzi. Az aláírók további csatlakozókat várnak a felhíváshoz.
Az EU ideiglenes védelmet nyújt az ukrán menekülteknek
Az Európai Unió tagállamai csütörtökön jóváhagyták, hogy ideiglenes védelmet és tartózkodási engedélyt biztosítsanak az ukrajnai háború elől menekülők számára.
Ylva Johansson uniós belügyi biztos arról számolt be, hogy egymillió ember már elhagyta az országot, és újabb milliók érkezhetnek, akiknek szállásra és munkára, a gyerekeknek, fiataloknak pedig oktatásra is szükségük lesz. A gyors döntést történelmi eredménynek nevezte, és leszögezte, hogy a közösség egységes az emberéletek mentését illetően.
Az Európai Bizottság nemrég 500 millió eurót különített el a menekültek humanitárius ellátására.