Még mindig veszélyes az orosz flotta a Fekete-tengeren
Oroszország fekete-tengeri flottája még mindig képes ukrán célpontokra csapást mérni – idézi a BBC az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának friss jelentését. Brit hírszerzés szerint Oroszország haditengerészet a Fekete-tengeren körülbelül 20 hajót és tengeralattjárókat állomásoztat.
A megrongálódott zászlóshajónak, a Moszkvának azonban nincs utánpótlása, miután lezárták a Boszporusz-szorost a nem török hadihajók előtt.
A Rosznyeft olajfinomítójának államosítása sincs kizárva Németországban
A német gazdasági miniszter szerint a kormánynak „minden forgatókönyvet” meg kell fontolnia az orosz állami energetikai vállalat schwedti létesítményével kapcsolatban. Robert Habeck szerdán kijelentette, hogy országának célja a függetlenedés az orosz energiaellátástól, márpedig az Oroszországból származó szénhidrogének beszerzésére létrehozott cégek „ebben nem segítenek”.
A Rosznyeft schwedti olajfinomítója látja el jórészt üzemanyaggal Berlint és a főváros környékét.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy elképzelhetőnek tartja-e az üzem államosítását, a tárcavezető közölte, „olyan helyzetben vagyunk, amelyben a kormánynak minden forgatókönyvre készülnie kell”.
„Valószínűleg lesznek olyanok is, amelyekre nem gondoltunk, de fontolóra kell vennünk minden elképzelhető forgatókönyvet, és meg kell tenni a politikai előkészületeket” – mondta.
Habeck rámutatott, a bulgáriai és lengyelországi gázszállítások leállítása kitűnő példája annak, hogy Moszkva fegyverként használja az energiát. (AP)
Putyin azt ígérte a parlamentben, elérik céljaikat Ukrajnában
Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette az orosz parlamentben, hogy az ország ukrajnai hadműveletének céljai megvalósulnak.
„Újra szeretném hangsúlyozni, hogy a február 24-én indított különleges katonai művelet minden feladatát a Donbászban és Ukrajnában feltétel nélkül teljesítjük.
Szerinte „ez szavatolja majd a lakosok biztonságát” a kelet-ukrajnai szeparatista régiókban, amelyeknek Oroszország elismerte a függetlenségét, röviddel az ukrajnai háború megkezdése előtt, valamint a Krím-félszigeten – amelyet Oroszország 2014-ben foglalt el –, és „a teljes országunkban, történelmi távlatból nézve”.
Lengyelország kötbért szabna ki Oroszországra
Lengyelország mindent megtesz annak érdekében, hogy kötbért szabjon ki Moszkvára, amely leállította az országba irányuló gázszállítást – idézi a Reuters a lengyel kormányfőt.
„Mindent megteszünk azért, hogy Oroszországot kötbérrel sújtsuk, mert ez a lépés nem törvényes és nem is szerződéses” – mondta Mateusz Morawiecki egy sajtótájékoztatón.