Zelenszkij szerint az orosz titkosszolgálatok akcióztak Transznyisztriában
Az ukrán elnök szerint az orosz "különleges szolgálatok" állnak az elmúlt napokban történt transznyisztriai támadások mögött, idézi őt a BBC.
Moldova Dnyeszteren túli, oroszok által irányított, szakadár területét az elmúlt napokban több támadás is érte a helyi hatóságok szerint. Vadim Krasznoszelszkij szerint "Ukrajnába vezetnek" a támadások nyomai, arra utalt, hogy az ukránok szerinte valamaiért be akarnák vonni a háborúba a Putyin-párti szakadár moldovai régiót is. Az elmúlt napokban gránátot lőttek egy minisztériumi épületre, két rádiótornyot is megsemmisítettek és egy katonai egységet is támadás ért.
Ukrajnának viszont mindez egy újabb, nyugati frontot is jelentene, jelenleg pedig nagyjából 1500 orosz katona állomásozik a szakadár területen, akik eddig nem kapcsolódtak be a háborúba. Ukrajna az orosz felet hibáztatja, szerinte ők akarják kamutámadásokkal bevonni a szakadár régiót a háborúba.
Ukrajna visszaszerezte az ellenőrzést a légtér jó része felett
Az orosz támadók nem tudták hatékonyan megsemmisíteni sem az ukrán légvédelmet, sem a légierőt, újra Ukrajna ellenőrzi az ország légterének nagyobb részét, jelentette a brit védelmi minisztérium.
Ukrajna ellenőrzi a légteret az ország északi és nyugati részén, így az orosz hadsereg korlátozottan tudnak ott csapásokat mérni a brit minisztréium információi szerint. Putyin légiereje az ország déli és keleti felén próbálja támogatni a sereg szárazföldi akcióit. Ez egyben azt is jelenti, hogy Ukrajna többi részét leginkább nagy hatótávolságú fegyverekkel érik el jelenleg, berepülniük kockázatos. Mariupolt emellett nem irányított bombákkal bombázza az orosz sereg, ami kevésbé teszi lehetővé, hogy megkülönböztessék a katonai és civil célpontokat.
A Gazprom a gázszállítás leállításával fenyegette meg Lengyelországot és Bulgáriát
Lengyelországot és Bulgáriát a gázszállítások leállításával fenyegette meg az orosz állami Gazprom, ha továbbra sem hajlandóak rubelben fizetni a gázért, írja a BBC.
A lengyel állami gázcég, a PGNiG szerint a Gazprom azzal fenyegette meg őket, hogy már április 27-én, szerdán leállítják a gázszállításokat, ha a lengyelek továbbra sem fogadják el az orosz fél egyoldalú szerződésmódosítását. Ez utóbbi abban áll, hogy inkább rubelben kéri a Gazprom az orosz gáz szerződés szerinti ellenértékét. Bulgária hasonló bejelentésről számol be kedden.
A gázszállítások szerdán egy rövid időre le is álltak, majd a Gazprom bejelentette, hogy leállította a két országba a gázszálításokat. Nem egyértelmű azonban, hogy tényleg ez történt-e, Bulgáriában arról számoltak be, hogy továbbra is érkezik hozzájuk orosz gáz, és a lengyelországi gázimportban is csak rövidebb fennakadást jeleztek szerda reggel.
Az orosz gázelzárás csak tovább növeli az ország pária státuszát a brit miniszterelnök-helyettes szerint
Oroszország döntése, hogy leállítja Lengyelország gázellátását, tovább növeli a gazdasági és politikai pária státuszát – mondta Dominic Raab brit miniszterelnök-helyettes szerdán.
A Gazprom orosz energiavállalat szerdán leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, mert nem rubelben fizettek.
„Egy ideje már figyelmeztetünk erre, de vállvetve kiállunk lengyel barátaink és szövetségeseink mellett” - mondta Raab a Sky Newsnak.
„Ez (a gázellátás leállítása) nagyon káros hatással lesz Oroszország számára is, mert egyre inkább távolabb kerül, és egyre inkább nem csak politikai, hanem gazdasági pária is lesz” – tette hozzá.