Szörnyű élményeikről mesélnek a keleti frontról menekülő ukránok
Ahogy az orosz erők fokozzák Kelet-Ukrajna bombázását, egyre többen hagyják el otthonaikat biztonságot keresve.
Pokrovszkban, a donyecki régió egyik településén, kedden sorban álltak az emberek, hogy feljussanak az ország távoli, nyugati részére, a magyar és szlovák határ felé közlekedő vonatokra. Egy embert tolószékben, egy másikat hordágyon emeltek fel a vonatra.
Az emberek viszik magukkal a kutyáikat, macskáikat, néhány táskát és dobozt, valamint azok emlékét, akik nem menekültek el időben.
„A pincében voltunk, de a lányomnak nem sikerült, eltalálták a repeszek az ajtóban a hétfői ágyúzás alatt” - mondta a 74 éves Mikola Harcsenko. „A kertben temettük el, a körtefa alá” – tette hozzá.
Azt mondta, hogy a faluja, Vremivka, amely Pokrovszktól körülbelül 70 kilométerre van, négy napon keresztül heves bombázás alatt állt, és minden megsemmisült. Harcsenko könnyes szemmel azt mondta, hogy otthon még valahogy tartotta magát, de amint a vasútállomásra ért, teljesen összezuhant.
Oroszország azt állítja, nagy mennyiségű amerikai és európai fegyverszállítmányt semmisített meg
Kalibr rakétákkal csaptak le egy olyan fegyverraktárra Ukrajnában, a Zaporizzsja régióban, ahol az Egyesült Államokból és európai országokból származó fegyverek voltak – közölte az orosz védelmi minisztérium szerdán.
A minisztérium szerint a rakéták „a hangárokat semmisítettek meg, ahol az ukrán csapatoknak küldött, nagy mennyiségű, amerikai és európai fegyver- és lőszerszállítmányok voltak." Azt is közölték, hogy az orosz légierő egy nap alatt 59 ukrán katonai célpontot semmisített meg.
Független forrásból nem lehet megerősíteni az orosz állítást, amelyből nem derült ki, hogy milyen fajta fegyverek voltak a hangárokban.
Oroszország figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a nagy mennyiségű nyugati fegyverszállítások Ukrajnába csak szítják a kilenc hete tartó konfliktust.
A lengyel miniszterelnök elítélte az orosz „gázzsarolást”
A lengyel miniszterelnök élesen bírálta Oroszországot, amiért a gázellátás hirtelen leállításával próbál „zsarolni”. Szerinte ez volt a bosszú azért, mert Varsó újabb szankciókat vezetett be a héten Oroszországgal szemben.
A kedden bejelentett szankciók ötven orosz oligarchát és vállalatot, köztük a Gazpromot is érintik. Órákkal később Lengyelország közölte, arról értesítették, hogy a Gazprom megszakítja a szállítást Lengyelországba, mert nem teljesítették azt az új követelményt, hogy orosz rubelben fizessenek.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök a lengyel parlament előtt kijelentette, hogy Lengyelországot nem ijeszti meg a gáz elzárása. Azt mondta, hogy az ország ellátása biztonságban van, köszönhetően az évek óta tartó munkának, amelynek célja, hogy más országoktól vegyék a gázt.
A képviselők állva tapsolták meg, amikor kijelentette, hogy Oroszország „gázzsarolása” nem lesz hatással az országra.
Lengyelország teljes gázfogyasztásának csaknem 45 százalékát eddig orosz importból biztosították. Lengyelország azonban sokkal inkább szenet használ a lakások fűtésére és az üzemanyagiparban, a gáz csak a 9 százalékát teszi ki az ország teljes energiamixének.
Az orosz szállításokat az év végéig egyébként is leállították volna. Lengyelország azt tervezte, hogy más országokból, például Norvégiából biztosítja az ellátást. Egy új, „Baltic Pipe” nevű csővezeték ősszel kezdheti meg a működését.
A bolgár miniszterelnök is zsarolással vádolja Oroszországot a gázszállítás ügyében
Oroszország figyelmeztetése, hogy leállítja a gázszállítást Bulgáriába a fizetési feltételek megváltoztatása miatt, súlyosan megszegi a jelenlegi szerződést, és zsarolásnak minősül – mondta Kiril Petkov bolgár miniszterelnök szerdán.
Petkov szerint Bulgária jelenleg felülvizsgálja a Gazprommal kötött összes szerződését, beleértve azokat is, amelyek az orosz gáz Szerbiába és Magyarországba történő tranzitjáról szólnak, mert „az egyoldalú zsarolás nem elfogadható”.
Petkov beszélt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, aki arról biztosította, hogy a 27 tagállam közös választ fog adni. A Gazprom orosz energiaóriás közölte, hogy leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, mert nem rubelben fizettek.