Sugárveszélyre figyelmeztetnek a megszállt csernobili erőműben az áramszünet miatt
Radioaktív anyagok kerülhetnek a levegőbe az ukrajnai csernobili atomerőműből, mert a létesítmény nem tudja lehűteni a kiégett nukleáris fűtőelemeket, miután megszakadt az áramszolgáltatás – közölte szerdán az ukrán állami nukleáris vállalat, az Energoatom.
Az orosz csapatok által megszállt erőmű környékén jelenleg is zajló harcok miatt eddig nem volt lehetőség az áramellátás helyreállítása – áll a közleményben.
Ezrével térnek haza ukránok, hogy harcoljanak, állítja az ukrán hadsereg
Az ukrán hadsereg szerint az utóbbi napokban mintegy 14.500 ember érkezett Ukrajnába, hogy részt vegyen az orosz erők elleni harcokban. Többségében, mintegy 12 ezren olyan hazatérő ukránok, akik, részt akarnak venni az ország védelmében.
Rajtuk kívül állítólag még számos külföldi állampolgárt várnak Kijevbe, akik az úgynevezett „nemzetközi alakulatot" alkothatják majd. Az MTI az ukrán vezérkara hivatkozva arról számolt be, hogy az orosz erők több mint 12 ezer katonájukat veszítették el az invázió február 24-i kezdete ót. Az ukrán hadsereg saját veszteségeiről nem közölt számokat.
Március 2-án az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy az oroszoknak 498 halottja volt a háború első hét napja alatt.
A szerda reggeli ukrán helyzetjelentés szerint az éjszaka viszonylagos nyugalomban telt a Fekete-tenger partján fekvő Odesszában, illetve Poltava és Szumi térségében. A délkeleti Zaporizzsjai területen azonban folytatódtak a támadások, de az orosz csapatok előrenyomulása némileg lassult.
Mariupolban a legkritikusabb a helyzet
Az ukrán erők kulcsfontosságú városokban erősítették meg a védelmet, visszaverve több orosz támadást, a stratégiai fontosságú kikötőváros, Mariupol azonban továbbra is bekerítve maradt, miközben a humanitárius válság egyre súlyosbodik a 430.000 lakosú kikötővárosban – közölték ukrán források.
A közel két hete tartó harcok során országszerte több ezer ember vesztette életét, civilek és katonák egyaránt. Az orosz erők előrenyomulását bizonyos területeken – többek között Kijev környékén – az ukránok vártnál hevesebb ellenállása állította meg.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint tizennyolcezer ember evakuálása zajlik jelenleg Kijevből és a közeli városokból
Azt mondta, a szerdai akció része egy szélesebb körű evakuációnak az Ukrajnán belüli humanitárius folyosókon keresztül, és figyelmeztette az orosz erőket, nehogy megszegjék ígéretüket a tűzszünetre.
Az ukrán elnök újra külföldi légi támogatást kért, úgy fogalmazott: „Küldjenek nekünk repülőket!” A nyugati országok eddig katonai felszereléseket küldtek, és megerősítették erőiket a határ közelében, de óvakodnak attól, hogy légi támogatást nyújtsanak Ukrajnának és közvetlen háborúba keveredjenek Oroszországgal.
Volodimir Zelenszkij szokatlan módon orosz nyelvű felhívást is kiadott, amelyben távozásra szólította fel az orosz katonákat.
„Majdnem két hete tartó ellenállásunk megmutatta, hogy nem adjuk meg magunkat, mert ez a mi otthonunk, a mi családunk és gyermekeink. Addig harcolunk, amíg vissza nem foglaljuk a földünket – fogalmazott az ukrán elnök. – Még mindig megmenthetitek magatokat, ha hazamentek” – tette hozzá.