Tavaly április végén negyvenezer beteg várt valamilyen műtéti beavatkozásra az államilag finanszírozott egészségügyben, ez a szám mostanra 47.071-re nőtt. Térdprotézisre, szürkehályog-műtétre és csípőprotézisre várakoznak a legtöbben.
A számokról Pálosi Mihály, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főosztályvezetője beszélt a Magyar Kórházszövetség konferenciáján, amelyről az Economx készített összefoglalót.
A térdprotézisnél másfél év a várakozási idő, a szürkehályog-műtéteknél jellemzően néhány hónap, de van, akit két napon belül megműtenek, és előfordul 150 napos várakozási idő is – idézte a NEAK főosztályvezetőjét a hírportál.
Pálosi Mihály elmondta, hogy a pandémia miatt a csípő-, a térdprotézis- és a gerincműtéteknél nőttek jelentősen a várólisták. A Covid-járvány óta a térdprotézisműtéteknél megduplázódott az átlagos várakozási idő. Hozzátette: ha a betegek bevállalnák az ötven kilométeres utazást, hamarabb is sorra kerülhetnének.
Arról is beszélt, hogy eddig hetvenmilliárd forintot költöttek azokra a tervezett műtétekre, amelyekre nagyon sokan várnak, az idei költségvetésben 5,2 milliárd forint áll rendelkezésre a várólisták csökkentésére.
Januárban írtunk arról a Pénzcentrum cikke alapján, hogy miközben a pandémia óta különösen megnyúltak a műtéti várólisták az államilag finanszírozott kórházakban, sok magánegészségügyi intézmény öt–harminc százalékos áremelést hajtott végre. Már egy kisebb beavatkozás is háromszázezer forintba kerül, a nagyobb műtétek, mint például a csípő- és térdprotézisműtét összköltsége kétmillió forint felett van. Eközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402.600 forint volt februárban Magyarországon.