A brit üzleti lap szerint maga Orbán Viktor utasította az MKB Bankot, hogy nyújtson hitelt a vele jó kapcsolatot ápoló francia szélsőjobbos politikusnak, mert ettől a pénzintézet vezetése, de még Mészáros Lőrinc is vonakodott.
A Financial Times Orbán Viktor bankja című elemzését szemlézve a 444 és a 24.hu egyebek között arról ír, hogy NER-körök még az MKB Bank és a Budapest Bank egyesülését megelőzően három, összességében csaknem negyedmilliárd euró gigahitelt kaptak a portfolióból:
- A Mészáros-féle Opus Global 130 millió eurót vett fel a Titász megvásárlására,
- a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető BDPST 100 millió eurót kapott a Dorottya Hotel megépítésére,
- és szintén a BDPST 14 millió eurós hitel segítségével vette meg az Iberostar Grand Hotelt.
Tucatnyi szakértőkre hivatkozva a Financial Times azt írja, hogyha ezek a cégek egy Orbán-kormány utáni időszakban elveszítik az állami szerződéseiket, az így kieső törlesztések veszélybe sodorhatják a Magyar Bankholding többi ügyfelének pénzét. Ugyanakkor, ha a következő négy-öt évben állami szerződések nélkül is működővé teszik a Bankholdingot, akkor az sikeres lehet.
Ehhez kapcsolódóan: Újraválasztása megerősítette Macron befolyását az Európai UnióbanMindenesetre, elemzők szerint a kormány közvetlen befolyása kockázatot jelenthet az új pénzintézet döntéseire, ezt mutatja a Le Pennek nyújtott hitel esete is. A Financial Times által megkérdezett egyik szakértő szerint a Magyar Bankholding a magyar gazdaság legnagyobb kockázata lesz a jövőben.
Az MKB Bank és a Budapest Bank egyesülésének vonatkozásairól nem sokkal az áprilisi választások után adott ki közleményt a Magyar Bankholding Zrt., amelynek az MKB és a Budapest Bank a tagintézményei.
A közlemény szerint az egyesült MKB Bank április 5-től 66 városban, összesen 143 bankfiókkal és 184 ATM-mel szolgálja ki az ügyfeleket A magyar pénzügyi piacon meghatározó szerepet betöltő, egységes bank létrehozására irányuló építkezés következő állomása pedig a Takarékbank integrálása lesz.
Ehhez kapcsolódóan: Le Pen: Magyarország a totalitarizmus elleni küzdelem élharcosaLegutóbb egyébként május 27-én osztott meg közös képet Orbán Viktor a Facebookon találkozójáról Marine Le Pennel, a francia Nemzeti Tömörülés elnökével, akivel Párizsban találkozott.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke az MTI-nek erről azt közölte, hogy Orbán Viktor egyebek között tájékoztatta Le Pent az új magyar kormányzati intézkedésekről, így az extraprofitot terhelő különadók rendszeréről, amelyekről Havasi szerint elismeréssel szólt a francia politikus.
Ehhez kapcsolódóan: Elemző: A különadók egy részét a cégek átháríthatják a lakosságra