Be sem adták még az európai kérelmüket, így pedig elég kicsi az esélye, hogy januárban engedélyt kapjanak.
Arra mutatnak a jelek, hogy bőven van még munka az AstraZeneca oltásával, az Európai Gyógyszerfelügyelethez ugyanis még be se adták az engedélykérelmüket, hivatkozik a Reuters a szervezet igazgatóhelyettesére.
Noel Wathion szerint az európai szabályozók csak a vakcina engedélyéhez szükséges információk egy részét láthatták. Ez pedig még arra sem elég, hogy feltételes forgalmazási engedélyt kapjon a cég.
"Több adatra van szükségünk az oltás minőségéről. Ezután a cégnek formálisan is jelentkeznie kell [az engedélyért]" - mondta Noel Wathion. Ezáltal valószínűtlen, hogy januárban megkaphassák az európai engedélyeket. A cég szerint a brit hatóságnak már megküldték az összes általuk kért adatot.
Ehhez kapcsolódóan: Ezért tart sokáig a vakcinák európai engedélyeztetéseBár az AstraZeneca novemberi bejelentése szerint 90 százalékos hatékonyságú a koronavírus ellen kifejlesztett oltásuk, volt némi hiba a klinikai tesztek során. Akik ugyanis mindkétszer teljes dózist megkapták, azoknál csak 62 százalékos volt a vakcina hatékonysága. A minta kis része, 6 százaléknyi tesztelő viszont
véletlenül először csak fél adagot kapott,
náluk viszont tényleg 90 százalék feletti volt a hatékonyság. Igaz, egyikük sem volt idősebb 55 évesnél. Az oltást két részletben adják be, a "nem tervezett" módon fél adagot kapó csoport pedig csak az első körben kapott kevesebbet a többieknél.
Ehhez kapcsolódóan: Kérdőjelek az AstraZeneca vakcinája körülA vakcina fő versenytársainál lényegesen olcsóbb, adagját 3 dollárosnak (nagyjából ezer forintosnak) tervezik Európában. Sokkal olcsóbb szállítani is, mint a magasabb hatákonyságú Pfizer-BionTech- vagy Moderna-oltásokat, így a fejlődő világ számára elsősorban ez a fajta vakcina lehet majd inkább elérhető.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhál és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!