A Magyarországon is használt Sinopharm és a Sinovac is megfelelhet az Egészségügyi Világszervezet által támasztott követelményeknek. Az AstraZenecát nem állítják le, mert azt a WHO szakértői továbbra is biztonságosnak tartják.
Alejandro Cravioto, a WHO tanácsadó testületének elnöke szerdán bejelentette, hogy a Sinopharm és a Sinovac kínai gyógyszergyárak benyújtották a koronavírus elleni védőoltásuk hatásosságáról tanúskodó adatokat, amelyek megfelelhetnek az Egészségügyi Világszervezet által követelt kritériumoknak.
Margaret Harris, a WHO szóvivője a hónap elején azt mondta, hogy a Sinopharm és a Sinovac oltások „hamarosan” felkerülhetnek a WHO sürgősségi alkalmazásra javasolt készítmények listájára.
A Magyarországon is alkalmazott Sinopharm vakcinájának részletes hatékonysági adatai nem kerültek nyilvánosságra, de fejlesztője, a pekingi Biological Products Institute, a Sinopharm leányvállalatának, a China National Biotec Groupnak (CNBG) egyik egysége szerint a vakcina 79,34 százalékos hatékonysággal akadályozza a betegség kialakulását.
Tudósításában a Reuters emlékeztet arra, hogy számos országban, köztük Kínában, Pakisztánban és az Egyesült Arab Emírségekben hagyták eddig jóvá. A Sinovac oltása a brazíliai, törökországi és indonéziai kísérletek alapján 50,65 és 83,5 százalék közötti, változó hatékonyságot mutatott.
Ehhez kapcsolódóan: Két újabb kínai vakcina kapott vészhelyzeti engedélytAlejandro Cravioto a Reuters tudósítása szerint azt reméli, hogy április végére elkészülnek a két védőoltással kapcsolatos ajánlások. A vakcina gyártóinak kérniük kell a szérumok felvételét a szakosított egészségügyi ENSZ-szervezet sürgősségi alkalmazásra javasolt védőoltásainak a listájára.
Ehhez kapcsolódóan: Melyik oltásfajta mikor ellenjavallott?AstraZeneca ‒ A WHO „hangsúlyosan a használat mellett”
A WHO Immunizációs Stratégiai Tanácsadó Szakértői Csoportjának (SAGE) vezetője arról is beszélt, hogy folytatta az AstraZeneca biztonságosságának monitorozását az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Megállapították, hogy a brit‒svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett védőoltás előny-kockázat profilja „hangsúlyosan a használata mellett szól”.
Mint közölték, a WHO szakértő testülete biztonságosnak tartja a vakcina használatát, mivel több ország is jelzőrendszereket állított fel, és nem érkeztek jelentések problémákról.
Ehhez kapcsolódóan: 60 év alatt nem oltanak AstraZenecával német városokbanA Szabad Európa is több cikkben foglalkozott az AstraZeneca körüli aggodalmakkal, amelyeket az oltás után kialakult vérrögképződéses esetek keltettek. Márciusban több európai ország is leállította rövid időre a Magyarországon is használt oxfordi vakcina alkalmazását, amíg a gyógyszerfelügyeleti hatóságok kivizsgálták az említett eseteket.
Legutóbb Németország korlátozta ennek a vakcinának az alkalmazását: Berlinben és Münchenben a 60 év alattiakat nem oltják vele, miután újabb jelentések láttak napvilágot szokatlan vérrögképződésről olyanoknál, akiket nemrégiben oltottak be.