Európa az elmúlt fél évezred legsúlyosabb aszályát éli át – közölte az Európai Bizottság kedden. Közben a legfrissebb adatok szerint a kontinens csaknem kétharmadán a hőhullámok és a kevés csapadék miatt riasztás vagy figyelmeztetés van érvényben.
Az Európai Bizottság által felügyelt Európai Aszálymegfigyelő Intézet (EDO) augusztusi jelentése szerint Európa 47 százalékára figyelmeztetést adtak ki, mert a talaj nedvességtartalma egyértelműen alacsony, míg a kontinens 17 százaléka riasztási fokozatban van, amikor már a növényzet is érintett.
Az aszály a legsúlyosabbnak tűnik az elmúlt legalább ötszáz évben – mondta Johannes Bahrke, az EB szóvivője kedden a jelentés megállapításaira hivatkozva.
„Ez természetesen csak egy első értékelés, a szezon végén végleges adatokkal kell megerősítenünk” – tette hozzá Bahrke.
A jelentés szerint a kukorica, a szójabab és a napraforgó idei terméshozama akár tizenöt százalékkal is csökkenhet.
A folyami hajózást is akadályozza az alacsony vízállás, például a Rajna és a Duna mentén, ami a vízenergia-termelésre is hatással van.
Az augusztus közepi esőzések enyhíthették az aszály hatásait, de egyes helyeken özönvízszerű esőzés és zivatar formájában érkezett, ami további károkat okozott az amúgy is kimerült talajban – olvasható a jelentésben.
Azok a régiók kerültek a leginkább rossz helyzetbe, amelyeket már tavasszal is aszály sújtott, például Észak-Olaszország, Délkelet-Franciaország, valamint Magyarország és Románia egyes területei.
A kutatók előrejelzései szerint a nyugati euromediterrán régióban novemberig a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárásra lehet számítani.
Ehhez kapcsolódóan: Aszály Európában: veszélyben a német ipar a Rajna vízszintjének csökkenése miatt