Gesztus az EU felé? Korrupcióellenes hatóság felállításáról döntött a kormány

Orbán Viktor miniszterelnök felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Brüsszelben 2017. április 26-án.

Hétfő este jelent meg a Magyar Közlönyben az európai uniós források lebonyolítását érintő jogellenességek és szabálytalanságok megelőzése, felderítése és kijavítása érdekében működő független hatóság felállításával összefüggő feladatokról szóló határozat.

A határozat szerint a kormány a Magyarországgal szemben megindított uniós eljárás keretében hozott korrekciós intézkedésként

„egyetért egy olyan független hatóság létrehozásával, amely általános rálátással rendelkezik, és beavatkozik azokban az esetekben, ahol a hatóság álláspontja szerint a feladat és hatáskörrel rendelkező hatóságok nem tették meg a szükséges lépéseket olyan csalás, összeférhetetlenség, korrupció és egyéb jogsértés vagy szabálytalanság megelőzésére, felderítésére és kijavítására, amely hátrányosan érintheti az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, különös tekintettel a közbeszerzési eljárások keretében végrehajtott európai uniós pénzügyi támogatásokra."

Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett határozat kimondja, hogy a kormány 2022. szeptember 30-ig javaslatot tesz az Országgyűlés számára a hatóság – 2022. november 21. napja előtti – létrehozásához és működéséhez szükséges, a hatóság függetlenségét garantáló törvény elfogadására.

Ehhez kapcsolódóan: EU-csapás Magyarországra és Lengyelországra, de még nem ért véget a játszma

A kormány kötelezettséget vállal arra, hogy december elsejéig létrehoznak egy korrupcióellenes munkacsoportot, amelyben a kormányzati és nem kormányzati szereplők paritásos alapon vesznek részt, és annak működéséhez a korrupció elleni hatóság nyújt segítséget.

A határozat szerint az igazságügyi miniszternek a belügyminiszter, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a pénzügyminiszter és a területfejlesztési miniszter bevonásával, az Európai Bizottsággal, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) és más hazai és nemzetközi szervezetekkel konzultálva, kell javaslatot tennie a korrupcióellenes hatóság és az új munkacsoport működését biztosító költségvetésre és infrastruktúrára.