Működésképtelen lesz jövőre Budapest, ha a kormány valóban elvonja azokat a fővárosi bevételeket, amelyeket ismertettek vele az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsának ülésén – mondta Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint csak a bíróság mentheti meg Budapestet a túlzott elvonásoktól, amelyek miatt pert indítottak.
A jövő évi költségvetés tervezete teljes padlássöprést jelent az önkormányzatoknak – mondta Karácsony Gergely főpolgármester, miután a kormány tagjai egyeztettek az önkormányzati érdekképviseletekkel a jövő évi költségvetésről a júniusi választások óta először összehívott Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsának hétfői ülésén.
A főpolgármester szerint az önkormányzatok három szempontból is vesztesei lesznek az új költségvetésnek:
- az állami normatíva reálértékben jelentősen csökkenni fog, mert nominálisan csak egy százalékkal emelik;
- növekszik az önkormányzatok legfontosabb bevételének, az iparűzési adónak megcsapolása az állam által, nagyjából húsz százalékkal kell többet befizetni szolidaritási hozzájárulásként;
- az iparűzési adó növekedését elvonják és a Versenyképes Járások Program keretében újraosztják a települések között, de nem világos, hogyan; jobb helyen lennének ott, ahol megtermelték.
Karácsony Gergely szerint nincs olyan önkormányzat Magyarországon, amely ne lenne vesztese a jövő évre tervezett költségvetésnek, de a legnagyobb vesztes megint Budapest: „A fővárosi önkormányzatnak a jövő évben a költségvetés tervezete szerint nagyjából százmilliárd forintot kellene befizetnie a saját iparűzésiadó-bevételéből a szolidaritási hozzájáruláson keresztül a központi költségvetésbe. Ha ez nem lenne elég, akkor még el is vonják azt az iparűzésiadó-növekedést, ami alapján ezt a növekvő összeget be tudnánk fizetni.”
Szerinte mindez azt jelenti, hogy brutális mértékben folytatódik az a megszorító politika, amely az elmúlt öt évben jellemezte a kormány lépéseit Budapesttel kapcsolatban. Emiatt a fővárosi önkormányzatnak jövőre kevesebb pénze lesz, mint idén. Nemcsak reálértékben, hanem nominálisan is kevesebb pénzből kell megoldaniuk ugyanazokat a feladatokat, amelyeket idén is csak borzasztóan nehezen tudtak megvalósítani.
Ezért tartja különösen fontosnak, hogy a fővárosi önkormányzat továbbra is perben áll a magyar kormánnyal. A pert másfél éve indították a szolidaritási adó mértéke miatt. „Ezt a pert megnyertük, hiszen az ítélőtábla kimondta, hogy ennek az adónak a mértéke a főváros működését lehetetlenné teszi, és azóta az Alkotmánybíróság is megerősítette ezt a véleményt. Azt remélem, hogy amit a központi költségvetés sarcként kiró a városra, azt a bíróság erejével meg tudjuk tartani, és el tudunk fogadni egy olyan költségvetést, amely nagyon takarékosan, nagyon nehéz körülmények között, de mégiscsak megőrzi a város működőképességét.”
Szerinte az utolsó mentsváruk az ítélőtáblán folytatódó per, mert így talán jövőre is működni tud a város. Ez nem a kormány jó szándékán fog múlni, hanem a bíróság döntésén, máskülönben nem tudja elképzelni, hogy biztosítani tudják a fővárosi közszolgáltatások finanszírozását – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: Benyújtotta a kormány a „béke költségvetését”, 3,2 százalékos inflációval számolnak jövőre