Mintegy három tucat, több mint tíz évig a nyilvánosság elől sikerrel elzárt kormánydöntésről van szó, amelyeket a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntése értelmében nyilvánosságra kell hoznia a kormánynak. A közérdekűadat-pert a hvg.hu indította.
A hírportál a Miniszterelnöki Kormányirodától kérte ki az úgynevezett kétezres kormányhatározatokat, ezek ugyanis nem jelennek meg a Magyar Közlönyben, csak az érintetteknek küldik ki.
A kormányiroda ugyanakkor arra hivatkozott, hogy ezek a dokumentumok a keletkezésüktől számított tíz évig nem nyilvánosak, mert döntés-előkészítő anyagnak minősülnek. Azokat is hiába kérte a szerkesztőség, amelyeknél már lejárt a tízéves időkorlát. Ekkor fordultak bírósághoz tavaly augusztusban; ezt a pert nyerte meg most a hírportál jogerősen is. Mint a hvg.hu írja, a bírósági döntés értelmében hamarosan legkevesebb 33 korábbi döntésről kiderülhet, mit tartalmaz.
Ehhez kapcsolódóan: Ugyanazok a cégek nyerik a zöldterület-gondozásra kiírt tendereket a fővárosi kerületek felében
Áprilisban a Szabad Európa nyert pert az autópálya-koncessziós szerződés mellékleteinek nyilvánosságra hozatalát illetően. Ebből derül ki, hogy mennyibe kerül a magyar adófizetőknek az, hogy Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségei kapták meg 35 évre a hazai autópályák üzemeltetését; júniusban pedig a Transparency International javára döntött úgy nem jogerősen a bíróság, hogy nyilvánosságra kell hozni a hulladékkoncessziós szerződés mellékleteit.
A Válasz Online szintén júniusban írt arról, hogy egy tavaly hozott kétezres döntésre hivatkozva készül a kormányzat értékesíteni 74 darab értékes állami ingatlant, döntően tóparti üdülőt. A hvg.hu azt írja, hogy 2023. április 4-ig legkevesebb 96 darab kétezres határozat született, átlagosan minden napra jutott egy olyan kormánydöntés, amely hivatalos minősítésében nem titkos ugyan, mégsem tudhatjuk, miről szól, kit érint és mennyibe kerül.
Ehhez kapcsolódóan: Buszkörkép: izzasztó élmény nyáron a vidéki városok helyi járatain utazni