Nem lehet rövid távon kiadni a terézvárosi lakásokat 2026. január 1-jétől, az erről szóló rendeletet csütörtökön fogadta el a VI. kerületi képviselő-testület. A döntést a szeptember 2–15. között megtartott ügydöntő szavazáson hozták meg a kerület lakói – közölte az önkormányzat.
A képviselő-testületi szavazáson a Kétfarkú Kutya Párt képviselője szavazott nemmel, a Fidesz–KDNP és a HAFE képviselője pedig nem szavazott – derül ki a közleményből. Azzal, hogy a képviselő-testület rendeletbe foglalta a lakók többségi akaratát, Terézváros lett az egyetlen olyan hazai önkormányzat, amely felhatalmazásával élve fel mert lépni és intézkedéseket hozni saját lakói és a lakhatási válság csökkentése érdekében a piaci érdekekkel szemben – közölte az önkormányzat.
Soproni Tamás momentumos polgármester azt mondta: fontosnak tartja, hogy a változtatás csak 2026. január 1-jén lép életbe, így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni. „Időközben napvilágot látott a kormány terve is, amely inkább látszatintézkedés, mint beígért szigorítás, hiszen nem ad választ az együttélési konfliktusokra, a fekete szálláskiadásra, számos kiskaput rejt, és az adóemelés mértékében sincs semmi visszatartó, ha valaki ismeri a piacban rejlő bevételi lehetőségeket.”
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Airbnb-rendszer szigorítását célzó jogszabálytervezetet, amelyhez október 29-ig lehetett észrevételeket küldeni. A javaslat szerint 2025. január 1-jétől 2026. december 31-éig nem vehető nyilvántartásba új magánszálláshely a fővárosban, csak ha a tulajdonos még idén december 31-ig megigényli.
A magánszálláshelyek tételes átalányadóját az évi 38.400 forintról évi 150 ezer forintra emelnék, ahol előző évben legalább kétmillió vendégéjszakát töltöttek, de ebbe csak Budapest esik bele.
Ehhez kapcsolódóan: Hogyan hathat a lakáspiacra és a turizmusra egy szigorú Airbnb-szabályozás?