Az orosz gazdasági minisztérium előrejelzése szerint idén mintegy 38 százalékkal magasabb lehet az energiaexportból származó bevétel a tavalyinál az olajkivitel volumenének növekedése és az egekbe szökő gázárak nyomán.
A Reuters hírügynökség által megszerzett dokumentumban arról számoltak be, hogy 2022-ben 337,5 milliárd dollár lehet az energiahordozók exportjából befolyó bevétel.
Amennyiben a számok igazak, akkor ez a növekedés hatalmas segítséget jelenthet az orosz gazdaság számára az ukrajnai háború miatt elrendelt nemzetközi szankciók közepette. Ebből finanszírozhatják a katonai kiadásokat, illetve bizonyos bér- és nyugdíjemelést is végrehajthatnak, miközben a recesszió és a magas infláció miatt egyre romlik az életszínvonal az országban.
Elemzők ugyanakkor rámutattak, hogy az energiaexportból származó bevételek bővülése mindössze részben ellensúlyozza a nyugati büntetőintézkedések miatti gazdasági károkat.
„A szankciók hatása az orosz gazdaságra rendkívül egyenlőtlen. Bizonyos ágazatokban, így például az autóiparban katasztrofális volt. Az olajszektor ugyanakkor viszonylag érintetlen egyelőre” – mondta Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének munkatársa.
A kutató az autóipar mellett az informatikai és a pénzügyi szektort említette a legsúlyosabban érintett ágazatok között. „Ezeknek a szektoroknak voltak a legerősebb nyugati kötelékei, így ezek szenvednek leginkább” – fogalmazott.
Ehhez kapcsolódóan: A külföldi autógyárak orosz dolgozói kétes jövő előtt állnak, mivel a termelés bizonytalan ideig szünetelCsökkent a szállított földgáz mennyisége
Az orosz gazdasági tárca prognózisa szerint az energiaexportból származó bevétel jövőre 255,8 milliárd dollár lehet, ami még mindig magasabb, mint a tavalyi 244,2 milliárd dollár volt. Mint írták, a földgáz ára idén több mint duplájára, ezer köbméterenként 730 dollárra fog nőni, mielőtt fokozatos csökkenésbe kezd majd 2025 végéig.
Emellett arra is kitértek, hogy a Gazprom által csővezetékeken keresztül szállított földgáz mennyisége idén 170,4 milliárd köbméterre mérséklődik, szemben a májusi 185 milliárd köbméteres és a 2021-es 205,6 milliárd köbméteres előrejelzéssel.
Ehhez kapcsolódóan: Európában most, míg Oroszországban később lesznek fájdalmasabbak a szankciókOroszország az olajkitermelés fokozásába kezdett az elmúlt hónapokban, így a moszkvai kormány arra számít, hogy 2025 végéig nőni fog a kivitel, elsősorban Ázsia felé.
A minisztérium összességében úgy értékelt, hogy az orosz gazdaság jobban állja a sarat a szankciókkal szemben, mint eleinte várták, kisebb lesz a visszaesés mértéke. Korábban akár a bruttó hazai termék (GDP) több mint 12 százalékos bezuhanását is elképzelhetőnek tartották a tárca szakértői, míg most csak 4,2 százalékos csökkenést jeleztek előre.