A Riporterek Határok Nélkül idei sajtószabadság-ranglistáján már csak 92. Magyarország. A tavalyi évből kiemelték az Index.hu kormányközeli elfoglalását, a Klubrádió adminisztratív kiszorítását a hagyományos rádiós piacról, de pozitív hírként említették a Szabad Európa visszatérését is.
Magyarország újabb három helyet visszacsúszva már csak a 92. helyet foglalja el a Riporterek Határok Nélkül (RSF) sajtószabadság-rangsorában.
Az ország tavalyi 89. helye akkor azt jelentette, hogy a sorrendben Lesotho, Gambia és Izrael mögé szorultunk. De a sajtószabadságot nem mérik annyira pontosan, hogy a nagyon eltérő történelmű és kultúrájú országok közötti kis különbségeket is érdemes legyen nézni, inkább a trendek árulkodók.
Magyarország tizenöt éve még a 10. volt ezen a listán, innen sikerült rövid idő alatt 82 helyet lecsúszni. Tavalyhoz képest egyébként a környékünkről Moldova és Észak-Macedónia is megelőzte Magyarországot, közvetlenül utánunk pedig Szerbia következik.
A hiteles tájékoztatás fontosságát emellett még régiókon belül is eltérően ítélheti meg a lakosság. Szlovákiában például az egész kormányt elsöpörte a felháborodás, amikor 2018 elején bérgyilkosok megölték a helyi kormány maffiaügyeit kutató Ján Kuciák újságírót és menyasszonyát.
Orbán Viktor felhasználta a járványt is
Magyarország országjelentésében leírják, hogy Orbán Viktor a járványhelyzetet is felhasználta a magyar médiapiacon létrehozott hegemón szerepének további erősítésére.
Ehhez kapcsolódóan: A kormány szisztematikusan ellehetetleníti a független médiátA kormány például az álhírek elleni fellépésre hivatkozva újabb jogi eljárásokkal kezdte fenyegetni az újságírókat, a hivatalos adatokhoz való hozzáférést pedig még tovább korlátozták.
Külön megemlítik, hogy Magyarországon egy év börtön járhat azért, ha valaki olyan drónfelvételt készít, ahol nem kapta meg a földtulajdonos engedélyét erre.
Ehhez kapcsolódóan: „… a maffiában lehet hasonló, gondolom” – ilyen a köztévé belülrőlMegjegyezték, hogy „Európa szívében” sok magyar újságíró és a forrásaik is öncenzúrával élnek. De nem száz százalékos, észak-koreai típusú a média kormányzati irányítása, mert azt is megjegyzik, hogy „gyakran megjelennek még” olyan cikkek is, amik kritikusan viszonyulnak a kormányzati intézkedésekhez.
A média sokszínűségét illetően az év legjelentősebb eseményének állítják, hogy a kormány átvette az Index.hu-t is. Emellett szabályozási eszközökkel, szerintük politikai alapon hallgattatták el a Klubrádiót, illetve szüntették meg a földfelszíni digitális rádiókat.
Pozitív fejleményként jegyezték meg viszont az egykori Index újságírói által létrehozott Telex elindulását, és a Szabad Európa visszatérését az országba.
Ehhez kapcsolódóan: Önkényes döntések a Médiatanácsban