A mesterséges magyar szerencsejáték-monopólium, a Szerencsejáték Zrt. az elmúlt négy évben sokkal többet fizetett a NER cégeinek, mint amennyit az ötös lottó győzteseinek – vette észre a G7. A súlyosan átláthatatlanul működő állami monopólium szerződéseinek így is csak kis részét lehet megismerni.
Négy év alatt 123 milliárd forint értékben kötött szerződéseket a Szerencsejáték Zrt., ennek 56 százaléka kormányközeli cégeknél kötött ki – írja a G7. Ez így azt is jelenti, hogy
többet fizetett az állami tulajdonú vállalat a NER-nek, mint a játékosoknak a telitalálatra az ötös lottón:
az időszak alatt 22 darab lottóötös volt, amelyekre viszont összesen csak 33,4 milliárd forintot fizettek ki.
Az időszak alatt így évente átlagban 18 milliárd forintnyi megbízástömeg landolt kormányközeli cégeknél. Bár igaz, hogy ez annyiban kevésbé vethető össze a tiszta nyereménynek számító lottóötössel, hogy ezek után a szerződések után valamit teljesíteni is kell.
A legnagyobb győztesnek toronymagasan Balásy Gyula New Land és Lounge Design nevű kommunikációs cége számított. A 2021 januárjában megkötött, 35 milliárd forintos szerződésük 2024 decemberéig lesz érvényben, azaz az évente átlagosan nagyjából kilencmilliárd forintos szerződés óriásinak számít még a NER állami kommunikációs projektjei között is.
Ehhez kapcsolódik: Illegális pártfinanszírozás – egy szakértő szerint Balásy Gyulát már az alapján vezetőszáron kellene elvitetni, amilyen arányban nyeri a kommunikációs közbeszerzéseket.
Nagy kormányközeli nyertes volt emellett például a Jászai Gellért-féle 4iG is, vagy a ma már a KESMA alá tartozó Hung-Ister. De például a rendre Pintér Sándor belügyminiszter közelébe sorolt Civil Biztonsági Szolgálat és a Delta Systems is kapott 1,8 milliárd, illetve 634 millió forintos megbízást.
Fontos tudni, hogy a Szerencsejáték Zrt.-nek jellemzően nem kell közbeszerzéseket sem kiírnia, közzétett szerződéseinek értéke pedig csak a töredéke az igénybe vett szolgáltatásaik és árubeszerzéseik összértékének, így csak találgatni lehet, hogy mi az eltérés oka. További részletek a G7 cikkében.
Ehhez kapcsolódóan: A Vodafone felvásárlásával beállt a piac: a cégek verseny helyett árat emelnek