Édesanya, feleség és belarusz ellenzéki vezető: Szvjatlana Cihanouszkaja azután vállalta magára ezt a szerepet, hogy férjét, a népszerű ellenzéki bloggert letartóztatták, és megtiltották, hogy induljon az elnökválasztáson. Visszatekintés Cihanouszkaja elmúlt, sokszor nem mindennapi egy évére, amely tükrözi a belarusz tüntetés-sorozat állomásait is.
2020. május
Miután férjét, Szjarhej Cihanovszit koholt tartott vádak alapján elfogják, és kizárják a választáson való indulásból, Cihanouszkaja lép a helyébe: jelöltnek regisztráltatja magát az elnökválasztáson a Központi Választási Bizottságnál. A bizottságnál megkérdezik tőle, hogy valóban kihívóként szándékozik indulni az elnökválasztáson? A válasza: "Egész életemben erről álmodtam."
Ehhez kapcsolódóan: Erővel hurcolhatták a határra a belarusz ellenzék elfogott tagját
2020. június 16.
Cihanouszkaja azt állítja, megfenyegették, hogy ha tovább gyűjti az aláírásokat, elveszik a gyerekeit. Ő nem akarja cserbenhagyni férje támogatóit és aláíróit, így folytatja a gyűjtést.
2020. június 18.
"Az emberek összefogtak, és ennek lehet érezni az erejét. Ez az első lépés a változás felé," mondja a Svaboda rádiónak adott interjújában. Aznap reggel őrizetbe vették Viktor Babariko elnökjelöltet és fiát, Eduárdot. Több ezren vonultak az utcákra, hogy tiltakozzanak a letartóztatás ellen.
2020. július
Nyilvántartásba veszik Cihanouszkaját elnökjelöltként. "Csak érted és a követőidért csinálom," üzeni a férjének, amikor kilép a Központi Választási Bizottság épületéből.
Három nő lesz a választási kampány szimbóluma: Szvjatlana Cihanouszkaja, Maria Kalesznyikava és Veranika Capkala.
"Nem cserélem le a férjemet hétmillió választóra," mondja Cihanouszkaja, aki nem tagadja meg a választásokat a férje szabadon bocsátásának fejében. Minszkben csaknem 70 ezren gyűlnek össze Chinaouszkajáék kampányeseményén.
2020. augusztus
Az augusztus 9-ei szavazás után stábjával közös irodájukban várják az eredményeket.
Ehhez kapcsolódóan: EBESZ: elcsalták a belarusz választást
A választások másnapján panaszt nyújtanak be a választási bizottsághoz a szavazás során elkövetett jogsértések miatt. Szvjatlana ezt követően eltűnik. Később derül ki, hogy a bűnüldöző szervek csaknem három órán keresztül kérdezték ki a választási bizottság épületében. Erről egy évvel később beszél részletesen a Buzzfeed nevű amerikai lapnak.
Augusztus 11-én Cihanouszkaja Litvániába menekül.
Cihanouszkaja felszólítja a hatóságokat, fejezzék be az erőszakot, és megköszöni azoknak, akik nem teljesítették a parancsokat, nem verték meg a tüntetőket. Ugyanezen a napon bejelenti a Koordinációs Tanács megalapítását, amelyet azért hoztak létre, hogy segítse a hatalomátadást. Több mint hatszáz ember tölt be valamilyen szerepet a tanácsnál, köztük Marija Kalesznyikava is, aki az elnökség tagja. A tanács legtöbb tagjának el kellett hagynia az országot vagy jelenleg őrizetben van.
Felszólítja az európai politikusokat, hogy ne ismerjék el a választások eredményét. Élő és online találkozókat tart.
2020. szeptember
"A belaruszok törvénytisztelő, békés és felelősségteljes emberek, méltósággal bírnak maguk és a közösség felé, ahogy azt az elmúlt hetekben minden nap minden pillanatában demonstrálják" - mondja Cihanouszkaja az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén egy videón.
"Kedves oroszok! Az adóikból fizetik a mi veréseinket. Biztos vagyok benne, hogy ez önöknek sem tetszik. Ez csak meghosszabbíthatja Lukasenka kínját, de a nép győzelmét nem gátolhatja meg," így kommentálja azokat az információkat, miszerint Oroszország 1,5 milliárd dollár kölcsönt adott Belarusznak.
Ehhez kapcsolódóan: Orosz hitel érkezik Lukasenkának
Your browser doesn’t support HTML5
Cihanouszkajáék listát készítenek azokról a tisztviselőkről, rendészeti tisztekről, akik "részt vesznek a rendőrségi erőszakban, kínozzák és megverik az embereket". Később, novemberben az irodája továbbítja a listát az uniós tisztviselőknek, hogy szankciókat vezessenek be a Lukasenka-rezsim ellen.
2020. október
Az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciókat vezet be belarusz tisztségviselők ellen.
Ehhez kapcsolódóan: EU-szankciók Lukasenka és 14 embere ellenCihanouszkaja október 25-éig "ultimátumot" ad ki Lukasenka rezsimjének: Aljakszandr Lukasenka lemondását, a politikai foglyok szabadon bocsátását, az utcai erőszak megszüntetését követeli. Október 25-re tömeges demonstrációra szólítja fel azokat, akik nem értettek egyet a bejelentett választási eredményekkel és a tömeges elnyomással Minszk központjában és más belrusz városokban.
Szerver hiba
Nem ezt akartuk megmutatni Önnek. Elnézését kérjük, az URL-t elküldtük a webes csapatunknak vizsgálatra.
Please use Search above to see if you can find it elsewhere
Ugyanebben a hónapban a belarusz ellenzéki vezetőkkel együtt megkapja az Európai Parlament Szaharov-díját.
Ehhez kapcsolódóan: A belarusz ellenzék kapta a Szaharov-díjatOktóber 25-én több mint százezren vesznek részt a tüntetésen, aminek a rendőrök erőszakkal vetnek véget. Kétszáznál is több embert őrizetbe vesznek több városban.
Október 26-án Cihanouszkaja kérésére sztrájk kezdődik, amelyben Luksanka lemondását és új elnökválasztás kiírását követelik.
Ehhez kapcsolódóan: Lukasenka vagy lemond, vagy országos sztrájk következikA sztrájkhoz sokan csatlakoznak, de nem válik országossá. A sztrájkolókat elbocsájtják, a diákokat 2 és fél év börtönre ítélik.
2020 november
Cihanouszkaja bejelenti a Népbíróság felállítását. A terv szerint a belaruszok bizalmasan küldhetnek bizonyítékokat a bűncselekményekről a központosított rendszerbe, majd online szavazással követelhetik a tisztességes tárgyalást.
Az Európai Parlament állásfoglalást fogad el az emberi jogok belarusz megsértéséről és Raman Bandarenka meggyilkolásáról.
Your browser doesn’t support HTML5
2020 december
Az Európai Unió harmadik szankciócsomagot fogad el a Lukasenka-rezsim ellen. Cihanouszkaja újévi beszédet mond a belaruszoknak: „Tudjuk, hogy már nem kell senkinek semmit bizonyítanunk - már mindent bebizonyítottunk, amit akartunk. 2020 volt az az év, amikor feladtuk a csendet, és elhagytuk otthonunkat. És tovább megyünk. "
2021 március
A belarusz főügyészség követeli Litvániától Cihanouszkaja kiadatását, és büntetőeljárást indít ellene terrortámadás előkészítése miatt.
Ehhez kapcsolódóan: Cihanovszkaja kiadatását követeli BelaruszCihanouszkaja bejelenti, hogy országos szavazást kezdeményez azért, hogy tárgyalásokat kezdjenek a hatóságokkal. A "Voice" platformon több mint 770 000 ember támogatja a demokratikus ellenzéki vezető javaslatát, de a kezdeményezésnek nincs konkrét eredménye.
Lettország, Litvánia és Észtország is szankciókat vezet be Lukasenka 118 tisztviselőjével szemben.
2021. április
Bécsben Cihanouszkaja találkozik Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Lettország, Litvánia, Németország, Lengyelország, Franciaország, Csehország, Svédország és Észtország EBESZ-vezetőivel. Valamennyien támogatják a belarusz politikai válság megoldására szolgáló "moszkvai mechanizmust".
2021. május
Olaszországi látogatása során Cihanouszkaja találkozik az olasz kormány külügyi, munkaügyi és Európa-ügyi minisztereivel, a képviselőtestület elnökével, Róma polgármesterével, politikai pártok vezetőivel, valamint az olasz és nemzetközi szakszervezetek képviselőivel. Felszólítja őket, hogy szervezzenek rehabilitációs programokat a politikai foglyok és családjaik számára.
A belarusz hatóságok erőszakkal leszállítják az Athénból Vilniusba tartó repülőgépet, őrizetbe veszik Raman Prataszevics bloggert és barátnőjét, Szofija Szapegát. Görögországban Raman fényképezte Cihanouszkaja munkalátogatását. Egy héttel előtte Cihanouszkaja és küldöttsége ugyanazon a járaton repültek.
Ehhez kapcsolódóan: Házi őrizetbe került Prataszevics és barátnője Belaruszban
„Belarusz egész Európa sikertörténetévé válhat, mert jelenleg a belaruszok harcolnak a szabadságért és azokért az értékekért, amelyek mellett Európa áll. És nagyon fontos számunkra, hogy tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül ebben a küzdelemben ” - mondja Cihanouszkaja május 28 -án a holland parlament összes frakciójának képviselői előtt.
Ehhez kapcsolódóan: Öt belarusz ellenzéki: hol vannak és milyen sors vár rájuk?2021. június
Interjút ad a Szabad Európának a prágai központban. 10 kérdés - 10 rövid válasz harcról, nyomásgyakorlásról és Vlagyimir Putyin orosz elnökről.
Your browser doesn’t support HTML5
2021 július
Cihanouszkaja irodája megkapja a belarusz demokrácia litvániai képviseletének státuszát. „Litvánia elismeri a fehérorosz nép akaratát, amely választásként nem teljesült teljes mértékben. És ez a választás, annak képviselői, lehetőséget adnak Litvániának, hogy hazánkban dolgozzon, amíg ez az akarat nem teljesül hazájukban "- mondja Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter.
A Voice platform új tanulmányt tesz közzé, amely szerint Cihanouszkaja nyerte az elnökválasztás első fordulóját. Becslések szerint legalább 3 millió szavazatot kapott (a szavazók 56% -a), és 1,8 millió szavazott Lukasenkára.
Amerikai látogatása során Washingtonban találkozik Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel, tárgyal Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójával és Joe Biden amerikai elnökkel.
Your browser doesn’t support HTML5
2021. augusztus
Augusztus 3-án felakasztva találnak rá a kijevi lakásához közeli parkban Vitalij Sisav belarusz ellenzéki aktivistára. Cihanouszkaja is megszólal az ügyben.
Your browser doesn’t support HTML5
Ehhez kapcsolódóan: Remény és horror – Belarusz, egy évvel a tüntetéseket kiváltó választások után