Élesen bírálta Kijevet Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek írt nyílt levelében Robert Fico szlovák kormányfő, amiért január 1-jén hagyta lejárni az orosz földgáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést.
Fico kiemelte azokat a gazdasági és politikai következményeket, amelyekkel szerinte a gázszállítás leállítása jár a Szlovákiát és több más európai országot kiszolgáló vezetéken. „Döntése a gáztranzit leállításáról Ukrajnán át óriási károkat okozott nem csak Szlovákiának, hanem az Európai Unió egészének – írta január 13-án kelt levelében. – Aláássa annak a szervezetnek a versenyképességét, amelyhez Ukrajna csatlakozni kíván.”
Fico azonnali találkozót követelt Zelenszkijjel a lehetséges megoldások megvitatására, beleértve az alternatív műszaki megoldásokat a tranzit helyreállítására.
A vezeték Szibériából az oroszországi Szudzsába szállította a gázt – a várost jelenleg ukrán katonák ellenőrzik a Kurszki területen. Onnét Ukrajnán keresztül Szlovákiába áramlott, ahol a szovjet időkben kiépített vezeték két ágra vált; az egyik Csehországba, a másik Ausztriába tartott.
Ukrajna többször kijelentette, hogy nem ír alá új megállapodást a lejáró szerződés helyett. A döntés része Ukrajna és szövetségesei erőfeszítéseinek, hogy elvágják a Kreml finanszírozási forrását a háborúhoz.
A nemzetbiztonsági ügyként prezentált döntés az egyik legfontosabb változást jelenti Ukrajna energiapolitikájában azóta, hogy Oroszország csaknem három éve megindította teljes körű invázióját, és Kijev elkezdte csökkenteni függőségét az orosz energiaellátástól.
Ehhez kapcsolódóan: Az ukrán elnök szerint az orosz földgáztranzit felszámolása súlyos csapás Moszkva számára
Az Európai Unió közölte, hogy felkészült, a szerződés lejárta előtt intézkedéseket tett az energiahatékonyság és a megújuló energia fejlesztése érdekében. Szerinte Európa gázinfrastruktúrája „elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon biztosítson nem orosz eredetű gázt Közép- és Kelet-Európának”.
Fico viszont azt mondta, hogy azonnali energiaellátási gondokat okozott Szlovákiának a vezeték leállítása, az ország ugyanis nagymértékben függ az orosz földgáztól és a tranzitból származó bevételektől. A vezeték tavaly mintegy 13,5 milliárd köbméter gázt szállított, ebből körülbelül hárommilliárd köbméter érkezett Szlovákiába. Fico levelében kifejtette, hogy Szlovákia évente ötszázmillió euró bevételtől esik el, és egyre bizonytalanabbá válik az energiaellátása, ami tovább ronthatja az EU gazdasági versenyképességét. Rámutatott az európai energiastabilitásra és a kétoldalú kapcsolatokra gyakorolt hosszú távú következményekre is.
Közölte: reméli, hogy Ukrajna konstruktívan együttműködik a válsággal foglalkozó uniós munkacsoporttal. A lehetséges megoldások közé tartozhat a tranzitszerződés újratárgyalása vagy alternatív energiaforrások keresése.
Zelenszkij azzal reagált Fico nyílt levelére, hogy január 17-ére meghívta őt Kijevbe. Január 12-én közleményben támadta Ficót: azzal vádolta, hogy rosszul irányítja Szlovákia energiapolitikáját, lényegében az európai egység és a nemzeti érdek fölé helyezi „a Moszkvával kötött árnyékalkukat. (…) Európában sokan figyelmeztették őt, hogy a ne tégy semmit, várd ki taktika ide fog vezetni. Most megpróbálja áthárítani a felelősséget a PR, hazugságok és mennydörgő vádak segítségével" – mondta.
Hozzátette, hogy Ukrajna felajánlotta a segítségét Szlovákiának az átálláshoz, de Fico ezt „arrogánsan visszautasította”. Szerinte ez azt bizonyítja, hogy a szlovák vezető „Moszkvára tesz a saját országa, az egyesült Európa és a józan ész helyett”.
Ehhez kapcsolódóan: Fico szerint Putyin megígérte, hogy továbbra is ellátja gázzal Szlovákiát