Az orosz energetikai óriás azt közölte, hogy rajta kívül álló "rendkívüli" körülmények miatt nem tudja teljesíteni szállítási kötelezettségeit legalább egy nagyfogyasztó felé.
A sajtóba kiszivárgott levelében a Gazprom vis maiort jelentett legalább egy európai ügyfelének, így próbálva mentesülni a szállítási zavarok okozta kártérítési kötelezettsége alól. Az intézkedés június 14-től kezdve lépett életbe, a tájékoztatás szerint a fennálló „rendkívüli” körülmények miatt.
Névtelenséget kérve nyilatkozó tisztségviselők arról számoltak be a Reuters hírügynökségnek, hogy az Oroszországot Németországgal összekötő és karbantartás miatt előző héten leállított Északi Áramlat-1 csővezetéken keresztüli bizonyos szállításokra vonatkozik a levél.
A Gazprom egyelőre nem kommentálta az erről szóló sajtóhíreket.
Ehhez kapcsolódóan: Mi következik az európai orosz gázszállítások csökkentése után?A vis maior olyan záradék, amelyet akkor alkalmaznak, ha valamely vállalkozást rajta kívül álló, általa nem befolyásolható okok akadályoznak szerződéses kötelezettségei teljesítésében. Az ügy valószínűleg tovább élezi a feszültséget Oroszország és a Nyugat között.
Az Északi Áramlat-1 éves karbantartása kapcsán már korábban többen aggodalmukat fejezték ki, hogy valamilyen okra hivatkozva, valójában azonban a politikai nyomásgyakorlás részeként végül nem is fognak újraindulni a szállítások.
Az orosz gázipari óriás egyik jelentős európai ügyfele, az osztrák OMV hétfőn közölte, hogy továbbra is az eredeti terveknek megfelelően várja a szállítás újraindítását.
Ehhez kapcsolódóan: Putyin Európának: Nem tudjátok elfelejteni az orosz gázt, de mi Kelet felé fordulunkA Gazprom már az éves karbantartás megkezdése előtt, júniusban 60 százalékkal csökkentette az Északi Áramlat-1 vezetéken keresztül szállított mennyiséget arra hivatkozva, hogy a nyugati szankciók miatt fontos alkatrészek nem érkeztek vissza a kanadai karbantartásról.
Kanada később bejelentette, hogy a gázszállítás leállítása óriási nehézségeket okozna a német gazdaságnak, ezért engedélyezik a szóban forgó turbinák elküldését.
Az Európai Unió 2027-re teljesen fel kívánja számolni az orosz energiahordozók importját.