Miheil Szaakasvili ügyvédei december 30-án aggodalmukat fejezték ki a volt georgiai elnök egészségi állapota miatt, miután védencüket az éjjel a gori katonai kórházból egy rusztavi börtönbe vitték.
„Nem tudom, mennyire extrém a helyzet az átszállítása után – mondta Nika Gvaramia védőügyvéd december 30-án újságíróknak. – Meg kell néznem, hogy életben van-e.”
Gvaramia azt állította, hogy Szaakasvilit elrabolták, védőcsapatának és rokonainak pedig nincs információjuk az állapotáról.
A védőügyvédek abban bíztak, hogy december 30-án találkozhatnak Szaakasvilivel a 12. számú rusztavi börtönben.
A georgiai börtönszolgálat december 30-án megerősítette, hogy „az elítélt Miheil Szaakasvili a 12-es számú börtönben van”.
A kormányzó Georgiai Álom párt parlamenti képviselője, David Szergejenko újságíróknak azt mondta, hogy Szaakasvilit kiengedték a kórházból, miután az orvosok megállapították, hogy egészségi állapota stabilizálódott.
Ehhez kapcsolódóan: Hősies visszatérés helyett több év börtön vár Szaakasvili volt georgiai elnökreElájult, amikor megtudta
Szaakasvili áthelyezését december 27-re tervezték, de elhalasztották, miután állítólag elájult, amikor közölték vele a parancsot. Nino Lomdzsarja georgiai jogi ombudsman egyik képviselője december 28-án meglátogatta Szaakasvilit a gori kórházban.
Az 54 éves Szaakasvilit október 1-jén vették őrizetbe, röviddel azután, hogy visszatért Grúziába önkéntes száműzetéséből. Most hatéves börtönbüntetését tölti, miután távollétében elítélték hivatali visszaélésért.
A szerinte politikai indíttatású ítélet elleni tiltakozásul indított ötvennapos éhségsztrájkja után, november 19-én szállították át a gori katonai kórházba.
Ő és támogatói arra panaszkodtak, hogy rosszul bántak vele és kínozták az őrizetben. December 18-án egy független orvoscsoport megvizsgálta, és úgy ítélte meg, hogy egészsége súlyosan megrendült „kínzás, rossz bánásmód, nem megfelelő orvosi ellátás és a hosszan tartó éhségsztrájk következtében”.
Az ukrán külügyminisztérium december 28-án felszólította a georgiai hatóságokat, hogy tisztelettel bánjanak az ukrán állampolgárságú Szaakasvilivel, hozzátéve, hogy további orvosi ellátásra van szüksége.
Szaakasvili 2004 és 2013 között volt Grúzia elnöke.
Ehhez kapcsolódóan: A Kreml keménykedése miatt Georgiába menekülnek az orosz ellenzékiek