Németország az Európai Unió 750 milliárdos helyreállítási alapjából várt 28 milliárd eurónak a 90 százalékát klímavédelemre és digitalizációra fordítja. Ezzel messze meghaladja az uniós elvárásokat – közölte kedden Olaf Scholz pénzügyminiszter.
„Ma jó napja van Európának... Most közösen léphetünk fel egy olyan erős Európáért, amely szolidáris és készen áll a jövőre” – mondta Scholz, miközben Németország és Franciaország ismertette a pénzre vonatkozó terveit.
Az EU helyreállítási alapjáról tavaly született megállapodás, a cél a közösség koronavírus-sújtotta gazdaságának beindítása.
Ez közelítést is jelentene az EU hosszabb távú céljához, a zéró nettó szén-dioxid-kibocsátás eléréséhez 2050-re. Egyben lekanyarítanak egy szeletet a digitális gazdaságból, melyet most az Egyesült Államok olyan techóriásai uralnak, mint a Google, az Amazon vagy a Facebook.
Készen állni a jövőre
Az EU előírja, hogy az alapból kapott pénz 37 százalékát a klímaváltozás elleni harcra, 20 százalékát pedig a gazdaság digitalizálására kell költeni.
Scholz azt közölte, hogy Berlin 11,5 milliárd eurót szándékozik fordítani azoknak a cégeknek a támogatására, melyek hidrogénre állnak át energiaforrásként, illetve az elektromos autók, buszok és vonatok vásárlásának ösztönzésére, valamint az épületek energiahatékonyságot növelő átépítésének segítésére.
Több mint 14 milliárd eurót különítenek el a digitális átállás előmozdítására, például az autóipar termelési folyamatának átalakítására, az oktatás, az egészségügy és a közigazgatás alkalmassá tételére a jövő kihívásaira.
Hosszabb távon 2 százalékkal növeli a GDP-t
Scholz azt mondta, Németország és Franciaország szeretné lerakni az európai felhő-infrastruktúra alapjait, és fejleszteni kívánják Európa képességét új generációs mikroprocesszorok gyártására. Ezeken a területeken az unió el van maradva.
Hosszú távon az alap körülbelül 2 százalékkal növeli Németország GDP-jét és fél százalékkal a foglalkoztatottságot, idézte Scholz a Német Gazdaságkutató Intézet számításait.