A brexitet követő halászati vita miatt francia halászok hajóztak Jersey szigetéhez, egy időre megnehezítve a hajózást. Az Egyesült Királyság két hadihajót küldött oda korábban, de azok nem avatkoztak közbe.
Egyre élesedik a brexitet követő halászati jogok miatti vita a francia és angol halászok, illetve kormányaik között, írja a Reuters. Csütörtök reggel ugyanis mintegy két tucat halászhajó vonult a brit fennhatóság alatt lévő Jersey szigetének fő kikötőjéhez, Saint Helier-be.
Kicsit bementek a kikötőbe is, egy darabig pedig útját állták a sziget és Britannia között közlekedő komp, a Commodore Goodwill útját. A komp ezért késéssel indult csütörtökön.
Jersey-ben ugyanis a brexitet követő feltételekhez igazodva új halászati engedélyeket vezettek be. Ez azonban nem tetszett a francia halászoknak és a francia kormánynak se, akik szerint az új feltételek hátrányosak a francia halászokra nézve, ráadásul ezt egyoldalúan, tárgyalások nélkül vezette be a brit sziget hatósága, az EU-val sem közölve mindezt. A francia kormány részéről ezért még az is felmerült, hogy elzárják Jersey szigetét a francia elektromos hálózattól.
A nagyjából százezer ember által lakott Jersey szigete egyébként 23 kilométerre van Franciaország partjaitól, és 140 kilométerre az Egyesült Királyság partjaitól.
Hugo Lehuby, a hajós demonstráció egyik szervezője és a normandiai regionális halászati bizottság képviselője szerint a francia flottilla nem kívánja akadályozni a jersey-i kikötőkbe való belépést vagy a helyi halászhajók tevékenységét.
„A cél az, hogy kifejezzük boldogtalanságunkat a bevezetett korlátozó intézkedések miatt” – mondta Lehuby a Reutersnek. Ő egyébként arra számít, hogy a francia flottilla még csütörtökön visszatér a hazai kikötőkbe.
„Ez nem blokád” – mondta. „Nem az a célunk, hogy összetörjünk dolgokat.”
Michel Duchemin és Larent Blondel halászok magyarazzák az okaikat.
Az Egyesült Királyság két hadihajót küldött nemrég a sziget környékére. Az HMS Tamar dél-kelet felől figyelte a francia hajók tevékenységét, mintegy 6 kilométerre tőlük. A BBC szerint a korábban inkább az Egyesült Királyság partjaihoz közel hajózó orosz hadihajókat kísérgető HMS Severn mintegy 9 kilométerről, nyugat felől figyelte a helyzetet. De egyik hajó sem avatkozott közbe, a hadihajók „figyelemmel kísérik az eseményeket”.
Franciaországot „nem fogja megfélemlíteni”, hogy brit hadihajókat küldtek Jersey-be, – mondta Clement Beaune francia európai miniszter az AFP szerint.
„Nem célunk, hogy feszültségek legyenek, de az igen, hogy a (brexit) megállapodást gyorsan és teljes mértékben alkalmazzák” – tette hozzá.
Beaune a hírügynökségnek azt is elmondta, hogy beszélt David Frosttal, az Egyesült Királyság uniós kapcsolatokért felelős miniszterével. A vitatott térségbeli halászat mindkét érintett ország nemzetgazdaságában jelentéktelen súlyú.