A koronavírus delta-variánsa allergiaszerű tüneteket is okoz, és jobban fertőz. Mivel Covid ellen már beoltottak is továbbadhatják a delta-variánst, a nyájimmunitás elérhetetlen egy oxfordi kutató szerint. A maszkviselést, távolságtartást még az oltottaknak is ajánlott tartaniuk.
Kemenesi Gábor virológus Facebook-oldalán számolt be a legfrissebb izraeli adatokról, ahol már fél évvel ezelőtt beoltották a teljes hatvan év feletti lakosságot. A legutóbbi, már a koronavírus delta-variánsa okozta járványhullám alapján az látszik, hogy két oltás is látványosan véd a fertőződés ellen. Ám egy harmadik dózis látványosan csökkenti a delta-variánssal való fertőzés esélyét még a két vakcinadózishoz képest is.
A virológus szerint ennek oka az lehet, hogy hatvan év felett gyorsabb az immunmemória-vesztés, és a számok alapján egyértelműnek látja a harmadik oltás szükségességét.
Allergiaszerű tüneteket okoz
Ahogy arra az operatív törzs tájékoztatójában felhívta a figyelmet, már Magyarországon is a koronavírus új, delta-vírusvariánsa terjed. A delta-variáns nemcsak fertőzőbb, de a korábbiakhoz képest némileg más, allergiaszerű tüneteket is okoz.
A korábbi változatokhoz képest a delta-variánssal történő fertőzés leggyakrabban
- fejfájást,
- torokfájást,
- orrfolyást,
- tüsszögést,
- hőemelkedést,
- bágyadtságot és levertséget okoz,
- azonban a láz továbbra is gyakori tünetként jelentkezik.
- Az emésztőszervi panaszok: hányinger, hányás, hasmenés is gyakrabban jelentkezhetnek, sőt a hallással kapcsolatos panaszok: fülzúgás, fülcsengés, szédülés sem ritkák.
- Jellemző továbbá a szemet érintő irritáció, kipirosodás, duzzanat, esetleg váladékozás megjelenése is.
Jobban fertőz
A maszkviselést, a távolságtartást és az egyéb korlátozó intézkedéseket azonban az oltottaknak is ajánlott betartaniuk, főleg ősszel, amikor egyre több időt kell majd zárt helyen tölteni. Ezt már a Public Health England kutatásai alapján írja Kemenesi.
Angliában ugyanis azt találták, hogy a delta-variáns esetében az oltottak ugyanolyan eséllyel tudnak megfertőzni másokat a vírussal, mint az oltatlanok. Ettől az oltás még véd a megbetegedés ellen, de még nagyobb veszélyben vannak azok, akik nincsenek beoltva – vagy azért, mert tartanak az oltástól, vagy azért, mert egészségügyi okból nem olthatók.
„A delta-variánssal szemben a nyájimmunitás elérhetetlen” – értelmezte az adatokat Andrew Polland, az Oxford Vaccine Group vezetője, aki maga is részt vett az AstraZenecával közös vakcina kifejlesztésében. Polland szerint ugyanis ha az oltás nem akadályozza meg a vírus átadását, előbb-utóbb minden átoltott találkozni fog a vírussal. Polland újabb, még jobban terjedő variánsok felbukkanásának lehetőségéről is beszélt.
Kemenesi felhívta a figyelmet az oltakozás mellett a maszkviselés, a gyakori szellőztetés és a távolságtartás fontosságára. Több nyugat-európai országban sikerült letörni a delta-variáns okozta járványhullámot (Spanyolország, Portugália, Hollandia), másutt pedig hiába terjedt el a delta-variáns, nem okozta az esetszámok felfutását (Németország, Szingapúr).