Az átláthatóság védelmezői felszólították a brit kormányt, hogy szigorítsa a pénzmosás és az adóelkerülés elleni fellépést, miután egy nagyszabású adatszivárogtatásból kiderült, hogy a világ leggazdagabb és legbefolyásosabb embereinek egy része Londont használja fel, hogy elrejtse a pénzét.
A közel 12 millió fájlból álló csomagból kiderül, hogy a gazdagok világszerte offshore-cégeken keresztül vásárolnak ingatlanokat és kerülik el az adófizetést.
Az ilyen típusú londoni offshore-számlák kedvezményezettjeként azonosított külföldi személyek között van II. Abdullah jordániai király, Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök, valamint Imrán Hán pakisztáni miniszterelnök több munkatársa.
Abdullah tagadta, hogy bármi törvénytelenséget követett volna el, Hán pedig a Twitteren közölte, hogy kormánya vizsgálatot indít „minden említett személy” ellen, és megfelelő intézkedéseket tesz, ha szabálysértést állapítanak meg. Alijev nem nyilatkozott.
A gazdagok adót minimalizálnak, a britek többsége viszont kénytelen fizetni
A kiszivárgott pénzügyi adatokat, amelyeket Pandora-iratok néven emlegetnek, az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma és médiapartnerei, köztük a The Guardian című brit lap, a BBC, Magyarországon pedig a Direkt36 vasárnap hozta nyilvánosságra.
Bár a tranzakciók a brit törvények szerint legálisak, rávilágítanak azokra a bonyolult – és gyakran anonim – pénzügyi gyakorlatokra, amelyeket a vagyonos magánszemélyek az adóelkerülés érdekében alkalmaznak, és amelyekkel a brit lakosság többsége nem tud élni. (Ennek némileg ellentmond a Times idei nyomozása, amely szerint tanárok és nővérek is az adóelkerülők között vannak – érdekes módon Dagenhamben, egy szegényebb, a munkásosztály lakta kelet-londoni negyedben.)
A gazdagok és a hatalmasok számára azért fontos gócpont London, mert itt található az adóelkerülést vagy adóminimalizálást segítő vállalkozások kifinomult ökoszisztémája, beleértve a kreatív vagyonkezelő cégeket, a jól képzett ügyvédeket és a nagy múltú könyvelőcégeket.
Ingatlanparadicsomi állapotok
A Global Witness átláthatósági csoport 2019-es elemzése szerint Angliában és Walesben mintegy 87 000 ingatlan volt adóparadicsomokban bejegyzett anonim cég tulajdonában.
Az elemzés szerint az azonosított anonim tulajdonban lévő ingatlanok negyven százaléka Londonban található. Az ingatlanok összértéke valószínűleg meghaladja a százmilliárd fontot (135 milliárd dollárt). Ezek a házak és lakások jobbára a központi Westminster kerületben, a bohém Camden negyedben, valamint az elegáns Kensington és Chelsea kerületekben találhatók.
A londoni ingatlanpiac évek próbálja lerázni magáról a kétes hírnevet, hogy központi szerepet játszik a gazdagok világszerte folytatott adóelkerülési, -csökkentési és vagyonmaximalizálási praktikáiban.
A város több előkelő ingatlanja külföldiek kezében van. Az egyik ilyen csoport az orosz oligarchák – egyikük a pandémia idején csillagászati összegért, ám jelentős árengedménnyel, közel 15 és fél millió fontért vásárolt egy exkluzív, hatszobás otthont. Az utóbbi időben igyekeznek elrejteni a vagyonukat, mivel a város szívében számos elsőrangú ingatlan nem belföldiek tulajdonában van. Az elmúlt években például orosz oligarchák voltak a londoni ingatlanok kiemelt vásárlói.
Az Astons nemzetközi ingatlanszakértő cég szerint 2020-ban a tehetős francia, hongkongi, amerikai, kínai és indiai vásárlók jártak az élen, és más külföldiekkel együtt ők adták a piaci aktivitás 41 százalékát.
Laza szabályozás, hogy jöjjön a tőke – de jön a piszkos pénz is
A brit hatóságok évtizedek óta laza szabályozással akarják becsábítani a külföldi tőkét és a magasan képzett szakembereket. A bírálók szerint ez mágnesként vonzza az adóelkerülést – amely lehet legális is –, valamint a bűncselekményeket, köztük a pénzmosást.
Duncan Hames, a Transparency International U.K. kampánycsoport politikai igazgatója szerint a nyilvánosságra hozott információknak „fel kell ébreszteniük a kormányt”, hogy meghozza a régóta esedékes intézkedéseket, amelyekkel megerősítheti a piszkos pénz elleni védelmet.
„Ezek a kiszivárogtatások azt mutatják, hogy van egy rendszer a korrupt elit számára. Ez az elit hozzáférést vásárolhat a legjobb ingatlanokhoz, luxuséletet élhet – és van egy másik rendszer, a becsületes, keményen dolgozó emberek számára” – mondta.
„Ismét lelepleződött, hogy Nagy-Britannia elősegíti a globális korrupciót és pénzmosást, ugyanazokkal a kiskapukkal, amelyeken keresztül a gyanús vagyonok az országba áramlanak.”
Csapjanak le az adóelkerülést segítő szolgáltatásokra
A Transparency International U.K. sürgeti a kormányt, hogy szüntesse meg például azt a lehetőséget, amely lehetővé teszi, hogy az Egyesült Királyság offshore pénzügyi központjaiban – például a Brit Virgin-szigeteken és a Kajmán-szigeteken – működő cégek ingatlanokat tartsanak fenn az országban, anélkül hogy a cégeknek fel kellene fedniük valódi tulajdonosaik nevét.
Azt is szeretné, ha a kormány lecsapna azokra a szakemberekre, akik segítenek az illegális vagyonnal rendelkezőknek az Egyesült Királyságban mozgatni és elrejteni a pénzüket, továbbá azt akarja, hogy növeljék a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség forrásait, hogy jobban fel tudjon lépni a gyanú szerint bűncselekmény vagy korrupció útján meggazdagodott személyekkel szemben.
Rishi Sunak brit pénzügyminiszter elmondta, hogy a brit adóhatóságok át fogják nézni a Pandora-iratokat, és azzal védekezett, hogy az ország eredményeket ért el az adóelkerülés elleni küzdelemben.
„Nem hiszem, hogy szégyenkeznünk kellene, valójában nagyon jó eredményeket értünk el” – mondta Sunak a BBC rádiónak.
A miniszter említette azokat az intézkedéseket, amelyeket a konzervatív kormány az elmúlt évtizedben hozott a tulajdonnal kapcsolatos átláthatóság és az adóhatóságok közötti adatcsere javítása érdekében.
„Ahogy az újságokból is kiderült, ez globális probléma, globális dimenziója van, és szükségünk van arra, hogy más országok együttműködjenek velünk a kezelésében (…) mi eltökéltek vagyunk, hogy megtegyük ezt” – tette hozzá.
Sunak azt is megjegyezte: „mindig tudunk még többet tenni”, amikor arról faggatták, valóban az Egyesült Királyság-e a helyszíne az orosz pénzmosási tranzakciók felének.
Az ellenzéki pártok szerint a leleplezések, amelyek a Konzervatív Pártnak adott adományokkal kapcsolatban is kérdéseket vetettek fel, sürgős intézkedést igényelnek a kormány részéről.
„A sötét pénz csápjai, amelyeket a Pandora-iratok lelepleztek, a brit demokrácia szívéig hatolnak” – fogalmazott Lisa Nandy, az ellenzéki Munkáspárt külügyi fő felelőse.