A pedagógusok szakszervezetei összefogtak, hogy együtt tartósan jobb munkafeltételeket teremtsenek a közoktatásban dolgozóknak. A minisztériummal viszont nem jutottak dűlőre, ezért hétfőn több száz iskolában kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak az első becslések szerint húszezer iskolai dolgozó részvételével. Ezt autós forgalomlassítás követi Budapesten, március 16-tól pedig általános pedagógussztrájk jöhet.
Hétfőn kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a közoktatásban dolgozó pedagógusok és más érintett, óvodai és iskolai dolgozók.
A sztrájkot a két nagy hazai pedagógus-szakszervezet összefogva szervezte meg, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A háttérről alább olvashat bővebben.
A tanárok röviden három dolgot akarnak elérni:
- tartós béremelést, újra a minimálbérrel együtt mozgó bértáblát;
- komoly óraszámcsökkentést a tanároknak
- és hogy ne legyen kötelező fizetés nélküli szabadságra küldeni azokat a dolgozókat, akik nem kaptak oltást.
Ez utóbbinál a szakszervezetek nem oltásellenesek, hanem a szektorban már meglévő, kilencven százalék feletti átoltottságnál károsnak tartják az említett szabályozást – amely egyébként az egyházi fenntartású intézményekre nem is vonatkozik.
A sztrájk a gyakorlatban azt jelentette, hogy több száz iskolában nem tartották meg az első két órát. Azoknak a gyerekeknek, akiket így is bevittek a szüleik, felügyeletet biztosítottak.
A szakszervezetek többször közölték, hogy ha a kétórás figyelmeztető sztrájkkal sem sikerül változtatni a kormány hozzáállásán, március 16-tól újra sztrájkolni fognak. Akkor viszont már nem csak pár órára, figyelmeztető jelleggel. A sztrájkban a várakozásokon felülinek tűnt a részvétel, az első becslések tíz-húszezer sztrájkolóról szóltak a Népszava szerint.
Komjáthy Anna PDSZ-elnök a Szabad Európának elmondta, hogy jelenleg is zajlik a sztrájk számszerű és egyéb tapasztalatainak összesítése. Elmondta még, hogy semmilyen visszajelzést nem kaptak még a kormányzattól, de bízik benne, hogy a kormány megértette, hogy érdemi ajánlatot kell adnia a közoktatásban dolgozóknak.
A pedagógusok törekvéseit számos más szakszervezet és szakmai szövetség támogatja a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségétől a Teherfuvarozók Európai Szövetségén át a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetéig.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség ennek keretében autós forgalomlassítást hirdetett hétfőre Budapesten. Autósoruk a tervek szerint a Szépművészeti Múzeumtól indul kettőtől, átmennek Budára, majd visszakanyarodnak a Hősök terére.
Számos ellenzéki politikus biztosította támogatásáról a sztrájkoló pedagógusokat. Többek között Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt és Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is jelezte ezt a közösségi médiában.
Az illetékes miniszter, Kásler Miklós nem ezzel az üggyel foglalkozott, hétfőn Facebookon inkább azt akarta közölni, hogy a hátrányos földrajzi helyzetű gyógyszertárakat fokozottan akarják támogatni. Orbán Viktor sem kívánt a témában posztolni, a sztrájk előtti utolsó bejegyzése egy süteményvásárlásos videó.
Az Emmi múlt héten azzal fenyegetett, hogy szerintük törvénytelen a tanárok figyelmeztető sztrájkja, vasárnap pedig már ismeretlen következményeket lengettek be azoknak a dolgozóknak, akik részt vesznek a sztrájkban. Pontosabban az RTL Híradója kérdezett rá az esetleges kormányzati büntetésre a sztrájk kapcsán, erre közölte minisztérium, hogy:
„Fenyegetéseket nem fogalmaztunk meg. Azt is szeretnénk azonban leszögezni, hogy egy törvénytelen sztrájk szervezése nem maradhat következmények nélkül.”
A szakszervezetek egyébként a bírósághoz fordultak az ügyben, hogy a jelenlegi feltételekkel tarthatnak-e törvényesen sztrájkot. Pénteken első fokon a tanároknak adott igazat a Fővárosi Törvényszék. Komjáthy Anna PDSZ-elnök tájékoztatása szerint az állam hétfő fél 11-ig biztosan nem fellebbezett a döntés ellen.
Nagy Anna, a PDSZ másik vezetője a szakszervezetek hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az állam tudta, hogy esélytelen a jogi próbálkozása a sztrájk megakadályozására. Emellett szerinte az esetük jól mutatja azt is, hogy jelenleg az elrettentés a kormányzati válasz a sztrájkra.
Szabó Zsuzsanna, a PSZ elnöke ugyanitt arról beszélt, hogy csak a kormányon múlik a megegyezés, és hogy akár húszezren is részt vehettek a sztrájkban. A szakszervezetek egyébként még összesítik az adataikat, pontosabb számot később fognak tudni mondani. Alább a teljes sajtótájékoztató.